Vestmannaeyjar - islandské souostroví Západních mužů

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

VestmannaeyjarVestmannaeyjar je malé souostroví u jižních břehů Islandu. Celkem je tvořeno jedenácti ostrovy o celkové rozloze 16 km2. Největším ostrovem, a také jediným obydleným, je Heimaey o rozloze zhruba 13,5 km. Ostrovy patří mezi oblasti s velkou vulkanickou aktivitou, podobně jako Island. Ve dvacátém století zde byly dvě velké sopečné erupce. Jednou z nich byl výbuch sopky Eldfell, který prakticky vytvořil na místě, kde předtím byla louka, horu vysokou 200 metrů Druhá erupce po sobě zanechala ostrov Surtsey, který se tím stal druhým největším ostrovem souostroví.

Pokud bychom měli sumarizovat, pak ostrovy proslavily tři věci: golf, papuchalci a národní festival.

Zdejší golfové hřiště o osmnácti jamkách totiž patří mezi 200 nejlepších v Evropě. Ročně jsem přijíždějí stovky golfových turistů, aby si na tomto greenu zahráli. Přijíždí sem i spousta hráčů ze sousedního Islandu, neboť zdejší hřiště je bezkonkurenčně nejlepší.

Ostrovy jsou proslavené také díky ptačím koloniím, které se na jejich území nacházejí. Více jak 30 druhů ptáků tu klade svá vejce, přičemž nejznámějšími a nejatraktivnějšími ptačími obyvateli jsou zde bezesporu papuchalci. Papuchalk dorůstá délky 25-30 cm a často je díky svému barevnému zobáku nazýván papouškem severu. Někdy jsou také nazýváni tučňáci severu, i když s nimi pramálo společného. Kromě toho, že jsou to také ptáci, jsou to, podobně jako tučňáci, výborní plavci. Narozdíl od tučňáků ale papuchálci létají. Pravděpodobně neexistuje zábavnější aktivita na ostrovech, než pozorovat papuchálky, jak se nemotorně pokouší vzlétnout z vodní hladiny a letíce nízko, zuřivě tlučou křídly o vodu. Populace papuchalků dosahuje počtu deseti milionů.

Jistě největší slavností ostrovů je každoroční srpnový festival. Ve dnech jeho konání se na ostrovy sjede více jak 10000 lidí, což je více jak dvojnásobek stálého počtu obyvatel. Festival trvá čtyři dny a je to skutečně obří párty plná muziky, tance, jídla a alkoholu. Noční zábavu a život ve dnech festivalu podtrhují velké zapálené ohně, které ozařují rozjařené tváře rozesmátých a podnapilých obyvatel. Z hlediska bezpečnosti se ovšem není čeho bát, neboť i přes svou početnost je tohle nejspíše nejbezpečnější festival na světě. Zločinnost na ostrově neexistuje a ostrované jsou neskutečně starostliví a milí.

Hlavním zdrojem příjmů na ostrově je rybolov, což poznáte prakticky ihned po připlutí. Celé molo je lemováno řadou levných a nenáročných rybích restaurací. Během oběda a večeře bývají přeplněné k prasknutí. Výborným tipem pro večeři nebo oběd je právě ulovená treska, kterou tu dělají opečenou na hnědém másle, aby její bílé a chutné maso co nejvíce vyniklo.

Jak se tam dostat
Letadlem z Reykjavíku to na ostrovy trvá zhruba 20 minut, ale spojení je velmi nespolehlivé a často se ruší kvůli počasí. O mnoho spolehlivější je jízda lodí. Počítejte, že trajektem pojedete 3 hodiny a vzhledem k tomu, že cestuje po otevřeném moři, tak to nebude žádný med.