Národní park Snowdonia - klenot severního Walesu

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

snowdonia_04Národní park Snowdonia byl založen v roce 1951 a rozlohou je druhým největším národním parkem v Anglii a Walesu. Park pokrývá 2132 kilometrů čtverečných. Na západní straně je ohraničen břehem zálivu Cardigan Bay, východní hranici tvoří údolí Conwy Valley. Severní a jižní hranice tvoří záliv Conwy Bay a řeka Dyfi.

Park získal své jméno podle hory Snowdon (1085 m), která je nejvyšším vrcholem Anglie a Walesu. Ve velštině se tato hora nazývala "Yr Wyddfa Fawr", tedy velká hrobka nebo "Carnedd y Cawr", což znamená mohyla obrů. Toto i ostatní místa v národním parku nesou dodnes svá původní jména svědčící o zemi ponořené do legend, historie a tradic, které ji provázely po celá staletí. V původním jazyce zdejších obyvatel se park nazývá Eryri, tedy jednoduše Vysočina.

Ve Walesu je Snowdonia symbolem pro oblasti návětrných pahorkatin a rozeklaných vrcholů. Devět horských hřebenů pokrývá více než polovinu území parku a obsahují mnoho vrcholů, které se tyčí do výšky přes 900 metrů. Mimo

Je to nádherná a pestrá krajina strmých řek, vodopádů a zelených údolí s pasoucími se ovcemi. Zbytky, dříve zde rozlehlých, listnatých lesů najdete roztroušené po celém parku. Kontrastem jim jsou písečné pláže a pobřeží irského moře, jež je zhruba 30 kilometrů dlouhé a přispívá k velké rozmanitosti biotopů.

 

snowdonia_02 snowdonia_03