Národní park Brecon Beacons - poplašné majáky jižního Walesu

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Brecon BeaconsBrecon Beacons je  název pro horský hřeben v jižní části Walesu. Abychom byli přesní, odkazuje se tento název na skupinu populárních horských vrcholů, jižně od velšského města Breacon, mezi kterými najdeme i nejvyšší vrchol jižního Walesu - Pen y Fan (886 m). Pen y Fan spolu s dalšími vrcholy tak formuje většinu prostřední části parku, který prý rozděluje území Walesu na jižní a centrální Wales.

Dalšími významnými vrcholy jsou například Corn Du (873 m), Cribyn (795 m) nebo Fan y Big (719 m). Hřeben má vlastně tvar dlouhé podkovy, která obepíná pramen řeky Taf Fechan. Po jeho vrcholcích vede velmi oblíbená pěší stezka známá jako "Podkova s majáky", tedy Beacons Horseshoe.

Proč zrovna majáky ? K tomu bychom si měli říci něco víc. Park Brecon Beacons, vlastně v překladu znamená Breconské majáky a název je naprosto účelový. Signály pomocí ohňů na hřebenech zdejších hor totiž měly před lety varovat velšskou šlechtu a obyvatele před útoky angličanů. Hřeben je dost vysoký a ohně musely být tedy vidět opravdu hodně daleko.

Národní park Brecon Beacons byl založen v roce 1957, jako třetí ze tří národních parků ve Walesu, po parcích Snowdonia a Pembrokeshire Coast. Rozkládá se západně od města Llandeilo, jež tvoří jeho východní hranici, až k Abergavenny, které najdete na jeho západním konci. Celkově zabírá rozlohu 1344 km2 a tvoří jej čtyřu hlavní oblasti: Black Mountain v západní části, Great Forest a hřeben Brecon Beacons v centrální části a poněkud matoucí název Great Mountains na východě. Proč se východní i západní část parku jmenují prakticky stejně nevíme.

Většina území národního parku jsou holé louky a travnatá rašeliniště, jejichž travnatý porost spásají velšské ovce a poníci. Najdete tu ale i lesnaté části a zelené pastviny v údolích.

Park nabízí nepřebernou řadu aktivit, které zde můžete provozovat. Od pěších tras, přes jízdu na horských kolech, až k disciplínám jako windsurfing nebo plachtění. Populární jsou také jeho lezecké oblasti.

Turistika v parku:
Pokud se rozhodnete probádat území parku po vlastních a s batohem, pak je zajímavý značený trek Beacons Way, který měří 160 kilometrů a vede od úpatí  hory Ysgyryd Fawr, východně od Abergavenny, až do vesnice Bethlehem v kraji Carmarthenshire.

Park také nabízí bezpočet kratších turistických tras, jejichž popisy nejsnadněji získáte v těchto návštěvnických centrech:
- National Park Visitor Centre and Tea Rooms, vesnice Libanus (6 km jižně od Breconu)
- Abergavenny Tourist Information & National Park Centre, Abergavenny
- Llandovery Tourist Information & Heritage Centre (v centru Llandovery)
- Waterfalls centre, ve vesnici Pontneddfechan
 
Pro cyklisty je tu  cyklostezka Taff Trail, která překračuje hřeben ze severu na jih. Na svém severním konci začíná ve městě Brecon a končí v Cardiffu.

 

Brecon Beacons Brecon Beacons Brecon Beacons
Brecon Beacons
Brecon Beacons Brecon Beacons

Foto: Národní park Brecon Beacons, Velká Británie - TREKY.CZ