Mount Rainier - park na úpatí jednoho z nejnebezpečnějších vulkánů světa

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

mount_rainierSe svojí výškou 4392m je Mount Rainier nepřehlédnutelným králem hřebene pohoří Cascade Range, nazývaného též Cascades, v západní části amerického státu Washington. Tato sopka, která leží pouhých 90 km od velkoměsta Seattle, je stále považována za jeden z nejnebezpečnějších vulkánů světa. Obklopená hlubokými a strmými údolími a bahnitými řekami je hora dominantou celého národního parku, který dostal jméno právě podle ní.

Národní park Mount Rainier láká horolezce, turisty a dobrodruhy z celého světa již od roku 1899. Podle počtů, které uvádí správa národního parku, navštíví jeho území mezi 1,5 - 2 miliony turistů každý rok.

Vysvětlit jeho stále rostoucí popularitu je velmi jednoduché. Pro každého se tu najde něco. Jak je obvyklé ve spojených státech, přijíždí sem každoročně stovky lidí v obytných vozech. Pro ty je připraveno několik kempů na okraji parku. Backpackers, tedy tim, co se vydávají do divočiny uvnitř parku, s ambicemi strávit tu více dní, si tu také přijdou na své, díky rozsáhlé síti treků a tras. Park je doslova rájem pro fotografy, neboť omračující výhledy, které nabízí jsou silným tématem pro cestovatelské a krajinářské fotografie.

Park leží pouze několik hodin jízdy od Seattlu a o víkendech a v sezóně bývá dost navštěvovám lidmi z okolních měst. K jejich ubytování slouží 5 kempů s celkem 480-ti místy, které se ovšem mohou ve zmíněných termínech velmi brzdy zaplnit. Nespočetně dalších kempovacích míst a tábořišť je rozmístěno v samotném nitru parku. Ta jsou dostupná pouze pěšky a slouží pro ty, jež se rozhodli změřit svoji sílu s divokou přírodou, kterou Mount Rainier bezesporu nabízí. Pokud se rozhodnete vydat se na několik dní do divočiny, budete potřebovat povolení (backcountry permit), které vydává správa parku v návštěvnických centrech.

Celkem se park může pochlubit cca 420-ti kilometry turistických tras. Na stezky, nabízejících úchvatné výhledy, se můžete vydat z několika míst - z oblastí Longmire, Paradise, Ohanapecosh, Sunrise a Carbon/Mowich. I charakter terénu je velmi různorodý. Od vlhkých deštných lesů, přes návětrné horské hřebeny k rozkvetlým horským loukám s průzračnými alpskými jezery. Mnohé ze stezek nabízejí fantastické výhledy na vrchol Mount Rainier.

Tip na trek
Pokud hledáte inspiraci pro vícedenní trek, pak byste rozhodně měli zauvažovat o Wonderland Trail. Populární 150-ti kilometrový okruh, který obchází horu Mount Rainier. Tábořiště jsou rozmístěna po celé cestě a obejít horu v této překrásné přírodě může být, bez přehánění, životním zážitkem.

Výstup na Mount Raininer
Každý rok se o výstup na vrchol hory pokusí několik tisíc odvážlivců, zhruba polovina z nich vrcholu opravdu dosáhne. Ačkoliv ty nejlehčí výstupové cesty nejsou nijak zvlášť technicky obtížné, výstup přesto není jednoduchý a horolezci musí mít odpovídající vybavení a zkušenosti. Rizika zahrnují teploty pod bodem mrazu, nevyzpytatelné počasí, laviny a trhliny v ledovci. Mačky a cepín jsou nezbytností. Výstup na vrchol hory je možné podniknout celoročně, ale obzvláště v zimě je to opravdu kruté. Před výstupem na vrchol musí horolezci získat povolení od správy parku.