Hidden canyon v národním parku Zion - Najděte skrytou soutěsku

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Zion_15.jpgHidden Canyon, tedy Skrytý kaňon je pouze jeden z mnoha možných treků v tomto národním parku. Co se týče pěší turistiky je Zion asi parkem s nejpříznivějšími podmínkami. Svědčí o tom už jen fakt, že do jeho centra nesmí automobily, ale pouze místní kyvadlová doprava.

 

Pokud se rozhodnete jít do Skrytého Kaňonu, nastupte do silničního vláčku a jeďte až na stanici Weeping Rock (Plačtivá skála). Bude-li s Vámi vystupovat více lidí, nenechte se tím odradit. Tam kam jdete vy jich míří jenom málo. Je dokonce možné, že budete jediní. Zbytek vystupivších pravděpodobně zamíří na zhruba 200 metrů vzdálený Weeping Rock, kde se budou kochat padající vodou. Pokud si chcete obohatit výlet, můžete si při návratu udělat na Plakající skalní útvar odbočku. A proč by Vás měl Zion zajímat ? Pozoruhodné skalnaté útvary, které se tyčí do obrovských výšek, neobvykle pestrá paleta živočichů a rostlin a výlety v této nádherné krajině .... stále nic ?

Vy ale nejprve vyrazíte nahoru klikatým asfaltovým chodníkem, značeným jako Hidden Canyon Trail a budete stoupat několik set metrů, časově 45-60 minut podle Vaší kondice. Povrch chodníku se po čase změní z asfaltu na hlínu s občasně vsazeným kamenným schodem a v závěru už půjdete jenom po skále. A to je právě ta část, která je strážci parku označována jako nebezpečná a vhodná pro zkušené turisty. Našinci zvyklému z Roháčů nebo Tater od slovenských bratrů to bude připadat jako legrační 1,5 metru široký chodník jištěný řetězem. Pokud není skála vlhká od deště, což v Utahu není zas tak obvyklé, neměli byste mít nejmenší problém. Maximálně by mohl být chodník zaplněn protijdoucím američanem o tomtéž rozměru v pase, jako je šíře chodníku. Nicméně nepředpokládám, že by tento dokázal do téhle výšky vystoupat. Římsa Vás povede cca 200 metrů po obvodu skály a končí v ústí Hidden Canyonu. Gratulujeme, zvládli jste to.

Pokud toho máte dost, můžete se pokochat výhledy a vrátit se stejnou cestou zpět. Pro dobrodružnější povahy je tu možnost vydat se do nitra samotného kaňonu. Tady pozor ! Převážnou většinu cesty půjdete sice bez problémů, ale kaňon Vám čas od času postaví do cesty překážku, kterou je nutno zdolat přístupem spíše horolezeckým než turistickým. Nejsou to nijak závratné stěny, ani nijak náročné, ale ruce si rozhodně zašpiníte. Poslední překážkou, než se vám otevře srdce kaňonu je převis, který se mi bohužel nezdařilo zdolat. Přiznávám, že na to moje horolezecká úroveň nestačila.

Charakteristika: Poměrně náročné stoupání, v závěru řetězy a skalní římsa široká 1,5m. Nic pro ty co trpí závratěmi.

Čas: 2-3h.

Jak se tam dostat: Poblíž města Springdale ve státě Utah. Z Las Vegas následujte silnici č. I-15 směr Sever (North). Pokud jedete ze Salt Lake City, je to opět I-15, ale tentokráte South (Jih).

 

Zion_02.jpg Zion_07.jpg Zion_11.jpg
Zion_12.jpg Zion_13.jpg Zion_14.jpg
Zion_06.jpg
Zion_09.jpg

Foto: Národní park Zion, Utah - TREKY.CZ