Bryce Canyon - místo, kde se fantazie stává skutečností

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Bryce_Canyon_19.jpgUtah rozhodně nepatří mezi nejzelenější státy USA, ale přírodními krásami je doslova nabit. Oranžově a červeně zbarvená půda dává už tak úctyhodně velikým skalnatým útvarům krásu, kontrast a kouzlo nezapomenutelnosti, které ve vás bude ještě dlouho potom, co tato místa opustíte. Bryce Canyon je místem, které vám možná bude připadat jako z jiného světa.

Krajina se propadá do desítek metrů hluboké pánve, z jejíhož dna vyrůstají špičaté jehly oranžových a žlutých odstínů a zapadající slunce v ní vytváří stovky barevných kontrastů.
   
Bryce Canyon nepochybně patří k neúžasnějším geologickým útvarům tohoto světa. Leží na okraji plošiny Paunsaungunt v jihozápadní části Utahu a svojí rozlohou 178 plošných kilometrů je jeho nejmenším národním parkem. Jméno získal podle mormonského farmáře Ebenezera Bryce, ale přes všechny své krásy byl národním parkem ustanoven až v roce 1928. Nelze říci jestli je parkem nejkrásnějším, to povětšinou záleží na vkusu daného návštěvníka, ale přívlastků nejsymetričtější a nejčlenitější použít bezesporu můžeme.

Přestože slovo canyon (kaňon) je uvedeno přímo v jeho názvu,  nejedná se o kaňon v pravém slova smyslu. Eroze rozryla původní vápencovou plošinu, která je údajně 700 metrů vysoká a vytvořila tak zdejší skalní věže a amfiteátry.

Skalní jehly nazývané také Hoodoos, sloupy a oblouky představují nezapomenutelnou podívanou. V průběhu milionů let byly hoodoos modelovány deštěm, ledem a neustále se střídajícími teplotami, které dovedly park až do dnešní podoby. Nezáleží zdali jste park navštívili v zimě či v létě, neboť dokáže ohromit v každém počasí. V zimě snad ještě více kontrastuje ostře oranžová či žlutá barva s bílou sněhovou pokrývkou.

Z větších zástupců fauny tu můžeme potkat prérijní vlky, srnce a pokud se zadaří s určitým štěstím i pumu. Nepočítaně veverek a malých zvířátek Vám bude pózovat do záběrů prakticky všude.

Po délce celého parku se vine silnice Rim Drive, jejíž odbočky Vás zavedou ke všem třinácti vyhlídkovým místům. Pohled zeshora je úchvatný, ale věřte mi, že teprve pokud se vydáte do nitra parku uvidíte to nejkrásnější co Bryce nabízí. Úzkými stezkami se budete sestupovat až na dno samotného kaňonu. Jen pohled zespoda na vzdálené špičky skalních jehel vás přinutí smeknout, když si uvědomíte, co všechno tu příroda dokázala za uplynulá tisíciletí vytvořit.

Můžete tak učinit po dvou vlastních nebo s náhonem na všechny čtyři koňské nohy.

Poplatky:
Vehicle permit – poplatek za soukromé auto + všechny pasažéry - $25.00
Individual permit – za osobu – pěší, cyklistu nebo na motocyklu - $12.00
Annual pass – roční pas - $30

Ubytování:
V Bryce jsou dva kempy.
- North Campground (naproti Visitors Center), který má 105 míst, z nichž je možné rezervovat pouze 32 (minimálně 2 dny předem), ostatní místa jsou udělována způsobem kdo dřív příjde ten dřív mele. Při rezervaci platíte poplatek $10 navíc.

- Sunset Campgroung (u vyhlídky Sunset), má tři okruhy, z nichž A je pro obytné vozy, B a C jsou pro stany. Možných míst je 101 a celý kemp funguje na principu kdo dřív přijde ten dřív mele.

Vícedenní trekování:
Na vícedenní treky je nutné se registrovat na Visitors Centre a poplatky jsou následující:
1-2 osoby na max 7 dní - $5
3-6 osoby na max 7 dní - $10
7-15 osoby na max 7 dní - $15 – táboření povoleno ovšem jen na skupinových místech campsites.

Tradičně je nocleh povolen pouze na místech označených jako „Campsite“.

Na následujících stránkách můžete najít všechny potřebné informace včetně předpovědí počasí a stavu vodních zdrojů pro trekování:

http://www.nps.gov/brca/planyourvisit/backcountryinfo.htm

Mapa a brožura pro vícedenní trekování:
http://www.nps.gov/brca/planyourvisit/upload/BackcountryHikingBrochure2005.pdf

Vodu rozhodně nepodceňujte a mějte s sebou filtr nebo alespoň chemickou dezinfekci !!

Informační brožura parku ve formátu PDF je k dispozici zde:
http://www.nps.gov/brca/planyourvisit/upload/Park%20Brochure.pdf

Bryce_Canyon_01.jpg Bryce_Canyon_02.jpg Bryce_Canyon_03.jpg
Bryce_Canyon_04.jpg
Bryce_Canyon_15.jpg Bryce_Canyon_19.jpg
Bryce_Canyon_06.jpg
Bryce_Canyon_07.jpg Bryce_Canyon_08.jpg
Bryce_Canyon_10.jpg
Bryce_Canyon_16.jpg Bryce_Canyon_18.jpg
Bryce_Canyon_11.jpg
Bryce_Canyon_05.jpg Bryce_Canyon_12.jpg Bryce_Canyon_14.jpg Bryce_Canyon_17.jpg Bryce_Canyon_20.jpg