Appalachian Trail - Mega trek pro opravdové drsňáky

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk

Appalachian National Scenic Trail známý také jako Appalachian trail je značená trasa, která je delší než 3200 kilometrů a provede Vás čtrnácti státy USA. Jedním koncem sahá na Springer Mountain v Georgii a tím druhým Mount Katahdin ve státě Maine, hraničícím s Kanadou. Jen si to představte ! Už jste někdy toužili strávit měsíce v divočině ? Tady je návod jak si to vyzkoušet.

Stezka je udržována různými kluby v různých státech, skládajících se převážně z dobrovolníků a rangerů. Trasa vede převážnou většinou v divočině východního pobřeží spojených států, kde o překvapení není opravdu nouze. Jak procházíte jednotlivé části, mění se kolem Vás flóra i fauna charakteristická pro ten daný kraj, ve kterém se právě nacházíte. Trek Vás přinutí brodit řeky a když už nedoufáte, zavede Vás do civilizace, aby se o několik hodin později nesmlouvavě ponořil do pustých hvozdů. Pokořit Appalachian Trail je možná pro některé sen, pro jiné výzva ale hlavně je to souboj člověka a drsné přírody.

Projdete následujícími státy: Georgia, North Carolina, Tennessee, Virginia, West Virginia, Maryland, Pennsylvania, New Jersey, New York, Connecticut, Massachusetts, Vermont, New Hampshire, a Maine.

Cesta je díky skupinám různých nadšenců velmi dobře udržovaná a ročně se ji nebo alespoň jeji část snaží absolvovat desítky borců.

 

Maine - 452 km

Severní konec Appalačské stezky je Katahdin, 5,267 ft. high, ve státním parku Baxter State Park ve středu státu Maine. Pokračuje jihozápadně na Monson, a o mnoho mil a hor později Vás zavede slavnými průsmyky Mahoosuc a Grafton do New Hampshire.

New Hampshire - 260 km

Po vstupu do New Hampshire vystoupáte na Mt. Success a pokračujete k White Mountains. Trek směřuje po hřebenech prezidentů až k Mt. Washington, která bývá považována za horu s nejhorším počasím na světě.

Vermont - 146 Mil

Po překročení řeky  Connecticut River Vás přivítá Vermont. V průsmyku Sheburne Pass po připojení stezky Long Trail budete procházet horami Green Mountains více než 95 mil.

Massachusetts - 145 km

Do Massachusetts vstoupíte blízko města Williamstown. Překročíte řeky Hoosic a Housatonic a zdoláte nejvyšší vrchol státu Mount Greylock.

Connecticut - 84 km

Po překonání Medvědí řeky (Bear mountain) jde cesta přes zalesněnou kopcovitou oblast Taconic Range a poté pokračuje údolím řeky Housatonic. Provede Vás několika státními parky.

New York - 141 km

Divočina je až překvapivě blízko k městu New York. Autobusem na ní můžete dostat z města zhruba za hodinu. Překonáte řeku Hudson a státní park Harriman-Bear Mountain. Tady byl ustanoven první úsek stezky Appalachian Trail v roce 1923. Dál zamíříte na jih do parku Sterling Forest.

New Jersey -  120 km

V New Jersey navštívíte Wawayanda State Park, a později High Point State Park. Na hranici NJ a Pennsylvanie následuje cesta řeku Delaware protékající parkem Delaware Water Gap. Řeka se tu za tisíciletí postarala o krásné geologické útvary.

Pennsylvania - 373 km

Údolím řeky Delaware vstoupíte do státu Pennsylvania. Projdete východním cípem pohoří Alleghanies a poté překročíte údolí Cumberland Valley na hranici s Marylandem. Celý charakter stezky je tu podle autorů tak trochu skalnatý.

Maryland - 65 km

Trek pokračuje po hřebeni South Mountain, aby náhle začal klesat ke kanálu Chesapeake and Ohio Canal.  Po několika mílích překročíte řeku a cesta Vás zavede do Národního historického parku Harpers Ferry.

West Virginia - 4 km

Tady budete opravdu jen chvilku, nachází se tu totiž ústředí společnosti pro trek - "Appalachian Trail Conference (ATC)" a po zastávce u něj již pokračujete směrem do Virginie.

Virginia - 875 km

Přibližně čtvrtina treku leží ve státě Virginie - zhruba 100 mil Vás povede populárním národním parkem Shenandoah. Poté do rekreační oblasti okolo Mount Rogers a do mesta Damascus, kde se v květnu slaví Trail Days - neboli oslava stezky Appalachian Trail.

Tennessee-North Carolina - 600 km

Když opustíte Virginii, prochází stezka zhruba 70 mil státem Tennesee, než se přikloní k hranici Tennessee a Serverní Karolíny. Skrz pohoří Great Smoky Mountains (včetně nejvyššího bodu Clingmans Dome) a oblast Nanthanala Forest .

Georgia - 120 km

Trek prochází skalnatým a hrbolatým Chattahoochee National Forest až k svému jižnímu konci Springer Mountain. Ve státě Georgia Appalachian Trail končí !