Noční výstup na Adam´s Peak (Srí Pada) (2243 m) - posvátnou horu Srí Lanky

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Nejznámější vrchol centrální Srí Lanky nese název Adam'a Peak a tyčí se do výšky 2243 metrů nad mořem. Tato Hora vyrostla v porovnání s okolními kopci z naprosté roviny. V jejím okolí se rozléhají hluboké lesy. Záhadou se stal útvar na jejím vrcholku. Srí Lanský název Srí Pada znamená v překladu Svatá stopa. Právě 1,8 metru dlouhý otisk chodidla je předmětem sporu mezi odlišnými vyznáními. Podle budhistů patří stopa Budhovi, hinduisté věří, že otisk zanechal Shiva a muslimským a křesťanským favoritem se stal Adam.

Adamś Peak je pro tento otisk významné poutní místo. Hlavní poutní sezóna probíhá od prosince do dubna. V ostatních měsících podléhá ostrov přívalovým dešťům a silným větrům. a vrchol hory bývá většinou obklopen hrozivou a majestátní mlhou a dešťovými mraky. Zdolání trasy zabere přinejmenším několik hodin a jejím cílem je stanout na vrcholu hory při východu slunce a spatřit trojúhelníkový stín, který vrhá hora na okolní planiny.

Trasa:
Nejčastějším výchozím bodem pro výstup na horu je přilehlá osada Dalhousie 1200 mnm, která se nachází asi 33 km od města Hatton. Z Dalhousie vede na vrchol stezka po schodech v délce 7 km. Je tu něco kolem 4 600 schodů, které místy nejsou v nejlepším stavu. Potřebná doba k výstupu je 3-4 hodiny. Pokud chcete stihnout východ slunce, doporučuji vyrazit z Dalhousie mezi 2:00-3:00. Sestup trvá kolem 2 hodin jde se zpět stejnou trasou.

Cesta začíná na konci vesnice, kde se objevujé první schody. Stezka je dobře zančená a není třeba sledovat mapu. Cestou si můžete všimnout sochy ležícího buddhy nebo japonsko-srílanské dagoby. Poté pokračuje cesta přes čajové plantáže, kde můžete při spáteční cestě narazit na sběračky čaje. Asi po hodíně chůze se stezka začíná zdvihat více a více. U krkolomějších úseků je i pevné zábradlí. Téměř na vrcholu se nachází přístřešek ve kterém mniši  vybírají od věřících dobrovolné příspěvky na malou svatyni.

Pokud zvolíte pro výstup období poutní sezóny, bude vaše cesta v noci lemovaná rozsvícenými lampami, což dodává výstupu zvláštní neodolatelné kouzlo. Po celou cestu vás budou doprováze motlitby, nesoucí se z chrámu, který stojí na vrcholu hory. Cestu lemují stánky, ve kterých si můžete odpočinout, občerstvit se nápoji, cukrovinkami, jídlem a také dodat si energii žvýkáním betelového listu. Noční výstup je velice populární a nemusíte se bát, že zde budete sami. Naopak v sezoně se budete muset vyhýbat průvodům poutníku a turistů.
Místní lidé vystupují na horu většinou bosi nebo v obyčejných botech, ale cizím névštěvníkům doporučuji pevné boty, už pro četný výskyt pijavic a nepravidelnost a rozdrolenost některých schodů.Ve vyšších polohách může být velmi chladno a větrno, proto si s sebou vezměte i teplé oblečení a větrovku nebo pláštěnku. Není od věci si přibalit i ručník, při výstupu se pořádně zapotíte.

Čas: celkem 6 hodin (3-4 hodiny výstup, 2 hodiny sestup)

Převýšení: cca 1000m

Vzdálenost: cca 7km jedním směrem (14 km celkem)

Jak se dostat na začátek a konec treku:
Autobusem do Dalhousie jezdí z více míst, nejčastěji se jezdí autobusem z města Hatton (cca 33 km)

Ubytování: Dalhousie

Voda a jídlo:
nutné nést s sebou , v poutní sezóňe možnost nákupu občerstvení po cestě

Kdy vyrazit:
Nejlépe prosinec až duben, noční výstup začít kolem 2:00

Registrace a poplatky:
Nejsou, najímat průvodce není třeba

Někteří poutníci preferují delší a obtížnější cestu na vrchol, jež trvá asi 7 hodin a vede z Ratnapury přes Carney Estate. Nejobtížnější stezka vedoucí džunglí je nejméně používaná. Kdysi tu chodilo několik slonů. Velkým nebezpečím jsou tu pijavice.