Národní park Ordesa - chlouba Pyrenejí

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Národní park Ordesa je matkou systému španělských národních parků. Rezervace byla ustanovena v roce 1918 královským dekretem. O šedesát let později bylo území parku rozšířeno na dnešních 156 km2. V roce 1997 se stal park částí kulturního a přírodního dědictví UNESCO a byl zahrnut do jeho seznamů. Tvar horských masivů parku připomíná některé brazilské nebo venezuelské národní parky.

Svěží zelená údolí, plná lesů a luk, strmé vápencové svahy a alpský charakter přírody je jen několik lákadel, která tu na vás čekají. Divoká příroda je tu bohatě zastoupena, ačkoliv snahy o ochranu některých druhů se setkaly jen se střídavými úspěchy. Narozdíl od většiny pyrenejských údolí vede Ordesa západně - východním směrem a proudí sem tak čerstvý a chladný vzduch od Atlantiku, který zabezpečuje svěží a mírné klima.

Park Ordesa se ve skutečnosti skládá ze tří různých údolí vedoucích od hory Monte Perdido (Ztracené hory). Monte Perdido (3355 m) je třetí nejvyšší hora Pyrenejí a své jméno získala od francouzských horolezců, neboť z francouzské strany hranice není vůbec vidět.

Údolí jsou porostlá buky a jedlemi. Na svazích najdeme houževnaté trpasličí kosodřeviny a nad hranicí lesa jsou krásné vysokohorské louky, porostlé sezónními květy jako protěž, hořce nebo orchideje.

Jedním z hlavních záměrů vytvoření tohoto národního parku, byla záchrana kozorožce, místní divoké kozy. Bohužel je i přesto tento savec na ústupu. Jiné druhy tu naproti tomu vzkvétají a tak zde dnes najdete přes 170 druhů ptactva, 32 savců a osm druhů plazů, včetně jedovatého zmije Vispera aspis (Zkáza kleopatry).

Rozloha: 156 km2

Rok založení: 1918

Kdy vyrazit:
Park je otevřený od května do poloviny listopadu, ale pokud plánujete návštěvu brzy na jaře, nebo pozdě na podzim, ověřte si sněhové podmínky. Od poloviny července do konce srpna je hlavní sezóna dovolených ve Španělsku a bývá zde dost lidí. Navíc je to nejteplejší období vůbec.

Ubytování:
Od tříhvězdičkových hotelů až po kempy. Tak by se daly charakterizovat možnosti Ordesy. Vetšina kempů tu funguje na principu kdo dřív přijde, tendřív mele a tak se zabráním místa neváhejte. Park nabízí také několik horských útulen - refugií. Nocleh v nich je placený a občas zde seženete i nějaké zásoby. Za jídlo počítejte ovšem s velmi vysokou cenou, neboť do některých z nich se zboží dopravuje pomocí vrtulníků a je tedy velmi drahé.

Turistika:
Ordesa nabízí širokou škálu turistických možností, od krátkých a jednoduchých tras, po adrenalinové chodníky. Nejlepším výchozím bodem je malebná a okouzlující vesnice Torla, obvykle přeplněná turisty, která je výhodiskem pro mnoho turistických tras a treků.

Nejpopulárnějším jednodenním trekem je Circa Soasa, která zabere 5-8 hodin (podle vaší kondice) a nabízí hodně zajímavých a krásných vjemů za mírně namáhavý pochod.

Pokud vyrazíte po trase Circo de Cotaturero, můžete navštívit skalní průrvu Brecha de Rolanda, kde heroický hrdina Roland podle legendy rozsekl svým pověstným mečem Durandalem skalní stěnu. Pokud se chystáte lézt po skalách, pak pro vás park nabízí téměř všechny obtížnosti, na které si vzpomenete. Za zmínku stojí lokality Petit Vignemale a pro opravdu zkušené lezce údolí Aqisclo.