Národní park Garajonay - La Gomera

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Garajonay, na kanárském ostrově La Gomera, byl založen v roce 1981 a o pět let později v roce 1986 byl zařazen na seznam světového dědictví UNESCO. Park byl pojmenován podle zdejší skalní formace Garajonay. Rozkládá se na 40-ti km2, což je velmi podstatná část rozlohy celého ostrova.

Tento národní park nabízí mnoho turistických stezek napříč rododendrovými lesy, zvanými laurisilva, které pokrývají téměř tři čtvrtiny jeho území. Vegetace tu může bohatě bujet díky značnému množství pramenů a potoků. Právě hojnost vody zajišťuje zářivě zelenou barvu zdejší vegetace.

Lesy laurisilva je v Evropě dnes možné spatřit pouze na ostrově Gomera. Pokud je chcete vidět na nějakém jiném místě na světě, budete za nimi muset například do Číny, nebo do Japonska. Povaha tohoto lesa je opravdu zajímavá. Rostliny si drží stálou a vysokou vlhkost, což způsobuje časté mlžné opary nad rozsáhlými lesy ostrova Gomera. Teplota je stálá a kolísá jen málo.

Na La Gomeru se dostanete snadno, lodí, z většího souseda Tenerife. Cesta trvá přibližně hodinu. Návštěvníci přijíždějí na ostrov hlavně za turistikou po národním parku, nebo s přáním vidět porost deštného pralesa. Zajímavostí, která rozhodně stojí za zmínění, je speciální jazyk, kterým se i dnes dorozumívají místní obyvatelé. Jedná se o jakési pískání, kterým domorodci dokážou komunikovat na několik kilometrů. Prastarý pískací jazyk se nazývá El Silbo a prý jím byl udiven již Kryštov Kolumbus, který se zde zastavil na své objevné cestě do Nového Světa.

Turistika
Park je opravdu rájem pro turisty a podle uváděných informací nabízí více jak 350 kilometrů pěších tras. Stezky jsou pravidelně udržovány správou parku, nicméně připravte se na poměrně náročná klesání a stoupání ve vlnitém terénu. Veškeré informace o trasách můžete najít v návštěvnickém středisku Juego de Bola.