Prielomem Hornánu a Kláštorskou roklinou na Kláštorisko - celodenní šplhání po žebřících podél peřejí a vodopádů

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

pozdrav-z-rajaJedna z nejatraktivnějších turistických tras na Slovensku nám dá šanci poznat rozeklané a hluboké rokliny, na jejímž dně teče divoká řeka Hornád, která je v průběhu historie vytvořila. Vydejte se po žebřících podél divokého toku Hornádu až na Kláštorisko, vesnici sevřenou skalami a soutěskami, kde stojí Kartuziánský klášter z 13. Století.

Prielom Hornádu
Je přes 15 kilometrů dlouhý úsek horního tokuy řeky Hornád, která tu vytvořila úzké rokliny a kaňony. Oblast patří k nejatraktivnějším ve Slovenském ráji a na Slovensku vůbec. Jeho východní část se dá absolvovat tak, jak je popsáno v tomto článku.

Kláštorisko
Kláštorisko je jediné turistické centrum uprostřed Slovenského ráje. Nabízí ubytování i restauraci. Je také významným archeologickým nalezištěm. Byly tu zaznamenány nálezy z mladší doby kamenné a díky své výhodné poloze uprostřed skal a roklin se stalo ve 13. Století útočištěm místních obyvatel před tatarskými nájezdníky.

Z Čingova vyrazíme po modré turistické značce, která nás povede "k Ústie Bielého potoka". Tady prakticky začíná náš okruh, neboť se na toto místo po pár hodinách vrátíme zpět. Poté zamíříme opět po modré k Tomašovskému výhladu, za nímž začíná nejzajímavější a nejkrásnější úsek se žebříky a řetězy podél Prielomu Hornádu až k Letanovskému mlýnu. Odtud zamíříme do Kláštorské rokliny, cestu nám opět budou usnadňovat žebříky, poté, opět za pomoci žebříků, vyšplháme podél několika vodopádů a čeká nás strmý výstup na Kláštorisko. Poté budeme pokračovat na Kláštorisko-lúka, odkud nás čeká opět strmý sestup po žluté až k rozcestníku Kysel'-ústie, odkud budeme pokračovat po zelené až k Ústie Bieleho potoka a zpět po modré do Čingova.

Charakteristika:
Středně náročná trasa, která ovšem místy vede korytem potoka a poté šplhá v úzkých skalních úžlabinách po žebřících podél

Trasa:
Čingov - Biely potok ústie (0:35) - Pod Tomašovským výhladom (0:10) - Letanovský mlyn (0:45) - Kláštorská roklina (1:00) - Kláštorisko (1:00) - Kláštorisko lúka (0:10) - Biely potok ústie (0:50) - Čingov (0:40)

Okruh: Ano

Čas: 5 h

Převýšení: 280 m

Vzdálenost: 15 km

Občerstvení:
Čingov, Kláštorisko

Kdy vyrazit:
Květen - listopad

Foto: Zdeno Vasilišin, www.zv-foto.estranky.cz