Výstup na Grosser Ötscher (1893 m) - rozhlednu Dolního Rakouska

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Nemáte den navíc, chcete se podívat během víkendu k sousedům do Alp a nevíte kam? Zkuste nepříliš vysoký, ale pěkný Grosser Ötscher (1893 m n.m.). Náročnost: víkendovka, jednoduché, převýšení 1000 m. Možná budete překvapeni, jak blízko od hranic na vás dýchne alpská atmosféra Čas: 3 hodiny výstup, dole jste za 2 hodiny. Jak se tam dostat: Lackenhof, na který odbočíte ze silnice č. 25 vedoucí z Ybbs a.d. Donau.

Co s víkendem se nakonec rozhodujeme až v pátek večer a odjezd necháváme až na sobotní ráno. Ale i tak na výstup a sestup necelý podzimní den bohatě stačí. Nejlepším východiskem je Lackenhof (809 m n.m.), který není od nás až tak daleko a dá se bez problémů dojet i bez použití rakouské dálniční sítě (přejezd Halámky).

Auto zdarma necháváme na velkém parkovišti, které svou kapacitou odpovídá rušné zimní sezoně. Lackenhof je totiž známé především svým lyžařským střediskem. Z celého vlekařského arsenálu je v září v provozu pouze sedačková lanovka vedoucí k chatě Ötcher Schutzhaus, ale té se samozřejmě obloukem vyhýbáme a nahoru šlapeme pěkně po svých. Výstup vede až na vrchol po schůdných chodnících bez jakýchkoliv obtíží, takže děti klidně s sebou. Jediné co trochu kazí dojem z horského výšlapu je několik pasáží do sedla Riffelsattel, které jsou vedeny po nezáživných svazích zdejších sjezdovek. Cesta do sedla mezi Kl. a Gr. Ötcher vám zabere cca 1 hod. a odtud opět po sjezdovce další ½ hod. k chatě  Ötcher Schutzhaus. Chata má super terásku s výhledem na Lackenhof a není problém si na ní sednout jen tak s chlebem a paštikou. Vás však čeká ještě dobrá hodina a půl na vrchol. Cesta vede nejprve v serpentinách po travnatém svahu na kamenitý hřeben, po kterém se dostanete k nevzhlednému vrcholovému kříži, avšak s pěknými výhledy.

Ötcher je ze strany Lackenhofu spíše travnatým svahem. Daleko zajímavější je jeho jihovýchodní stěna, která jako skalnatý příkrov vyčnívá nad okolní terén. Z vrcholu lze sestoupit dál po již daleko obtížnějším hřebeni Rauher Kamm, který z časových důvodů vynecháváme a raději sbíháme během hodin dolů na parkoviště, kde se nám už nechtělo vymýšlet místo k přespání a tak se rozkládáme přímo u auta.

Tím to nekončí, naopak oblast má ještě co nabídnout, a to krásné soutěsky s vodopády. Jednou z možností je sestoupit směrem k soutěsce již ze sedla Riffelsattel. My si vše zjednodušujeme a přejíždíme autem kolem Mariazell do vesnice Wienerbruck, kde začíná krásná spojovací soutěska kolem vodopádu Lassingfall. S orientací není problém - je pěkné počasí a soutěska, která začíná u vodní nádrže je vyhledávaným cílem. Celý chodník je zabezpečen zábradlím a klesá až k vodní elektrárně, která rozděluje Ötchergraben od Hintere Törmauer, který chceme projít. Popravdě se nám více líbí samotné klesání opravdu sevřenou soutěskou z Wienerbrucku. Samotný Törmauer trochu vzdáleně připomíná většího bratříčka prielomu Hornádu v Slovenském ráji.

Cestou zpátky se nás ale stále drží pocit, že k úplné spokojenosti nám chybí přes 100 metrů vysoký, v několika kaskádách padající vodopád Trefflingfall. Ten se však nachází až v soutěsce Vord Törmauer. Času je málo, a proto volíme autoturistiku. Za Wienerbruckem sjíždíme po místní komunikaci do Breindbecku, z které jsou krásné výhledy na stěnu Ötcheru. Po hodině chůze odbočujeme ze soutěsky na chodník 604A, který vede až k vodopádu. V několika serpentinách chodník vystupuje až k jeho nejzajímavějšímu místu, kde si proud vyrazil ve skále jakýsi přírodní tobogán. Při vysokém stavu vody to musí být poměrně hukot.

Více jsme toho nestihli, ještě nechtěně nabíráme dvě vypasená klíšťata a opouštíme Dolní Rakousko s pocitem neprolenošeného podzimního víkendu.