Výstup na Hochwildstelle (2747 m) - Schladminské Taury na víkend

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Silnice ubíhá krokem pod osmi koly dvou plných automobilů. Šplháme krokem do prudkých serpentin nad rakouským Schladmingem, známým především svými lyžařskými areály. Každou zimu se toto místo naplní lyžaři z celé Evropy. My jsme tu ovšem z kraje podzimu a láká nás něco jiného. Schladmingské Taury jsou totiž pověstné svojí krásou i pro letní turistiku a tento víkend je naším cílem Preitaller Hutte a poté vrchol Hochwildstelle (2747 m).

Trasa je naplánovaná tak, abychom se vešli do jednoho víkendu. Přece jenom není dovolené nazbyt. Do Schladmingu trvá cesta necelých 6 hodin. Vyjedete-li v pátek ve čtyři odpoledne, budete na místě po desáté. Cílem je placené parkoviště u Gasthofu Riesachfall, na které přijíždíme něco po desáté. Rychlá večeře a pak už zbývá jen postavit stany vedle zaparkovaných aut.

Ráno v před sedmou se celá výprava pomalu probouzí a rychle balíme batohy na dvojdenní trasu v horách. Dnes nás čeká výstup k chatě Preintaller Hutte, kde budeme spát noc ze soboty na neděli. Odtamtud ještě podnikneme malý okružní výlet na jezírka a v neděli se plně budeme věnovat výstupu na Hochwildstelle.

Charakteristika:
Fyzicky náročné výstupy, první část trasy podél vodopádů je po žebřících. Při výstupu na Hochwildstelle se přechází několik sněhových polí, poté následuje velmi náročný úsek po skalním hřebeni pod vrcholem. Bohužel zde není lano na jištění, pouze několik kramlí.

Okruh: Ano

Jak se dostat na začátek a konec treku:
Trek začíná i končí na parkovišti u Gasthofu Riesachfall. Autem přes Mnichov a Salzburg do Schladmingu, ze Schladmingu po silnici L772, a poté odbočit doleva na Rohrmoos - Untertal a dále směrem na Untertal po
Cestě Wilde Wasser Weg, dokud nedojedete ke Gasthofu Riesachfall.

Čas: 2 dny

Převýšení: cca 1700 m

Ubytování:
Z pátka na sobotu budete spát ve stanu nebo v autě na parkovišti u Gasthausu Riesachfall. Druhou noc si předem domluvte v chatě Preintaller Hutte (1656 m). Obsluha v chatě je velmi příjemná, vaří tu výborné polévky několika druhů a točí pivo valné chuti.

Kontakt na chatu:
Preintaler Hütte
Tel.: +43 (0)664 / 144 88 81
E-mail: tonner@tonner.at
www.preintaler.at

Voda a jídlo:
Vodu najdete na chatě Preintaller Hutte, nebo po cestě z ledovcových struh a potoků.

Kdy vyrazit:
Červen - Září

Rezervace a poplatky:
Ubytování na Preintaller Hutte je nutné rezervovat. Aktuální ceny najdete na www.preintaler.at.
Parkoviště dole u Riesachfall je placené, poplatky jsou za automobil a den. Počítejte za dva dny 15 euro.

Itinerář den po dni / Rozpis trasy:

1. den (6-8 h) - Výstup na Preintaller Hutte + jezírka Klafferkessel
Den začneme výstupem na chatu Preintaller Hutte. Připravte se na pořádnou fyzickou zátěž, neboť první část stoupání soutěskou je velmi prudká. Nudit se ovšem rozhodně nebudete. Cesta vede soutěskou s vodopády Riesachwasserfall a šplhá skalními užlabinami podél vodopádů, překračuje soutěsku vysoko zavěšeným lanovým mostem a stoupá po prudkých žebřících připevněných na skále. Pokud jste právě dostali strach, není z čeho. Zvládnou to i pětileté děti. Stezka podél vodopádů se na horním toku řeky vyšplhá až na otevřenou náhorní plošinu s pastvinami a farmami a povede podél jezera Riesachsee přímo pod masiv, na kterém sedí ve výšce bezmála 1700 metrů nad mořem chata Preintaller Hutte, dnešní první milník. K chatě vede opět poněkud prudší a náročnější stoupání. Ale zanedlouho se ocitnete v poslední zatáčce a přivítá vás letní zahrádka chaty s čepovaným pivem.

Předpokládám, že na chatě nebudete chtít zůstat až do večera. Přece jenom není ani poledne a byla by škoda se nepodívat po okolí. Nabízí se překrásný výlet na jezírka Klafferkessel, cesta tam i zpět bude trvat zhruba 3-4 hodiny. Výstup je ovšem dost prudký, budete překonávat značné převýšení. Cesta z jezírek je stejná. Je možné jít k chatě jinou cestou okolo hory Waldhorn, nicméně je to velmi dlouhá a úmorná trasa.

2. den (8 - 10 h) - Výstup na Hochwildstelle z chaty Preintaller Hutte.
Od chaty budeme stoupat do protilehlého svahu, který je velmi prudký. Výstup jde velmi pomalu a je velmi fyzicky náročný. Ve čtyřech hodinách budeme muset překonat převýšení větší než 1000 metrů. Přejdeme občasná sněhová pole a poté se vypravíme po prudkém kamenitém svahu na steč k finálnímu úseku, který je jen pro otrlé. Pokud máte strach z výšek, pak dál nechoďte. Hřeben, po kterém trasa vede je velmi vzdušný a jištěný je pouze občasně zatlučenými kramlemi. Otáčí to tu hodně turistů a cesta na vrchol je jednosměrná. Když začnete, nelze přestat. Z vrcholu Hochwildstelle se dostanete zpět k chatě Preintaller Hutte opačnou cestou z druhé strany vrcholu. S nadcházejícím koncem dne nás čeká už jen sestup zpět na parkoviště a odjezd zpět směr ČR.