Mosermandl (2680 m n.m.) – pro milovníky jezer

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Vrchol Mosermandlu se nachází na úplném okraji Nízkých Taur, na dosah ledovcovým třítisícovkám sousedních Vysokých Taur. Ideální cíl babího léta. 

Z Wagrainu musíte odbočit na úzkou silnici na Kleinarl, kterou se dostanete na neplacené parkoviště u břehu jezera Jager See (1099 m n.m.). Další 3 km můžete již po svých (cca 30 min.), druhou alternativou je zaplatit mýtné a dojet až k parkovišti nákladní lanovky (ti rozumnější platí mýtné, nám rozum stále scházíJ).

Čeká nás pohodový výstup v několika serpentinách k Tappenkarsee. Popis, že jde o nejpěknější jezero v N. Taurách, není úplně od věci. Je krásně lemováno okolními vápencovými vrcholy, k západu se otevírají zelené taurenské hřebeny.

Vůbec celá oblast je z tohoto hlediska kontrastní. Vápencové vrcholy se střídají s klasickou zelenou taurenskou vizáží. Po úzkém chodníku obcházíme jezero a kolem TappenkarseeAlm musíme kousek vyšlápnout (15 min.) k Tappenkarsee hutte (1820 m n.m, celkem k chatě 3 h). Rozhodně je příjemnějším místem k odpočinku Alm, který leží přímo na břehu jezera a hlavně zde končí většina výletníků.

Kousek pod chatou se můžete rozhodnout jak dál buď kratší cestou přes Weisgruben scharte a nebo delší, za to však nádhernou cestou přes Haseloch (jezírka, mechové pláně).
 
Po dalších 3 h dorážíme na Franz Fischer hutte (2020 m n.m., krásné jezero Zaunersee), kde doporučuji nocleh. My jsme rozvinuli stan na opravdu překrásném místě u jezírek pod vrcholem Schiereck - je konec září a nevypadá to, že by to mohlo někomu vadit.

Výstup na vrchol je možno naplánovat jako okruh. Výstup je lepší vést cestou přes Windisch Scharte, poslední úsek na vrchol se tváří jako zajištěný chodník, ale opravdu vše bez problémů.

Sestupová cesta vede sutí, místy po skalnatých plotnách (jednoduché) na stezku 702, po které se kolem několika malých jezírek vracíme k Franz Fischer hutte (z chaty na vrchol a zpět 5-6hodin). 

Náročnost: jednoduché – vrcholová partie zajištěna, převýšení 1580 m. 

Čas: 3 dny, z toho 9 hodin pouze ve výstupu – nutno nocovat na chatě nebo ve stanu.

Jak se tam dostat: Wagrain, na který odbočíte z exitu 66 z dálnice A10, dále pak údolím k HinterKleinarlu