Výstup na Hochkönig (2941 m), nejvyšší vrchol Berchtengadenských Alp

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Nejvyšším bodem Berchtengadenských Alp je rozeklaný a bezmála třítisícový vrchol Hochkönig. Jeho masív leží necelých padesát kilometrů od Salzburgu a poskytuje fantastické výhledy na blízkého Watzmanna.

Výstup na vrchol je časově náročný a pokud plánujete horu vystoupit i sestoupit během jenoho dne, není špatnou variantou ubytovat se v gasthausu Arthurhaus, u kterého je začátek nejlehčí výstupové trasy. I s brzkým ranním vstáváním se ale připravte na perný a dlouhý den, který však bude po zásluze odměněn výhledy až na Vysoké Taury a narozdíl od jiných podobně vysokých vrcholů i cílovým občerstvením na chatě F.-E.-Matras-Haus, postavené na samotném vrcholu. Ze severní strany je Hochkönig obklopen zbytkem ledovce Übergossene Alm, který jen chabě připomíná kdysi bohatou  ledovcovou  pokrývku tohoto pohoří. Übergossene Alm, což znamená v překladu  “zavodněnou  horskou louku”, je bohužel také i jediným ledovcem ve Východních Alpách.

Chata F.-E.-Matras-Haus, stojící na vrcholu,  byla postavena rakouským turistickým spolkem už na konci osmnáctého století. V současné podobě pojme zhruba 100 hostů.

Od hotelu Arthurhouse vyrazíme po značené stezce č. 430 ke stylové horské chalupě Mitterfeldam, stojící na stejnojmenné louce. Poté nás vede mezi ostrými špicemi masivu Madlwand až k předpolí horolezecké stěny Torsäule. Ani tady není stoupání nikterak závratně prudké. To se však změní za chvíli, kdy budeme stoupat k proláklině Schrambachscharte pod plošinou Übergossene Alm. Odsud je už vidět vrchol hory s chatou E.-Matras-Haus, nicméně k jeho zdolání budeme muset překonat ještě jednu překážku v podobě tmavého a kluzkého žlebu, jehož překonávání je ovšem zabezpečeno ocelovým jištěním.

Charakteristika:
Středně obtížná trasa s úseky jištěnými ocelovými lany, po cestě se přecházejí sněhová pole. Horolezecké vybavení není potřeba, stačí pořádné pohory a běžné trekkingové oblečení.

Trasa:
Chata Arthurhaus – chata Mitterfeldalm – vrchol Hochkönig a zpět

Okruh: Ano (stejnou cestou tam i zpět)

Začátek a konec treku:
Chata Arthurhaus (1502 m)

Doprava:
Autem odbočíte z dálnice E55 ze Salzburgu směrem na Bischofshofen a dále na Mühlbach am Hochkönig

Čas: 9 h (5 h výstup, 4 h sestup)

Převýšení: 1440 m

Kdy vyrazit:
Červen - Září