Přechod Moravskoslezských Beskyd - pětidenní trek napříč celým pohořím

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk

Odumřelé stromy na svazích Lysé HoryBeskydy rozhodně patří k nejkrásnějším koutům naší republiky. Zelené pastviny plné ovcí, čistá příroda a úseky, kde málokdy potkáte živáčka. To všechno vás čeká, pokud se vydáte na pětidenní přechod, který vás provede napříč celým hřebenem. Je to ovšem pořádná porce kilometrů a převýšení, i když rozložená do pěti dní, takže zvažte, jestli na to máte.

Trasa je rozdělená tak, abyste každý den ušli přibližně 15 kilometrů a mohli si v pohodě odpočinout a připravit se na příští den. Pokud zvládnete víc, je to pouze na vás, ale mějte na paměti, že první tři etapy jsou opravdu hodně fyzicky náročné.

Charakteristika:
Douhý trek, který střídá prudká stoupání i klesání. Lze to zkládnout i za čtyři dny, záleží pouze na vaší fyzičce.
 
Trasa:
Rožnov p. Radhoštěm - Radhošť - Pustevny - Čeladná - Smrk - Ostravice - Lysá hora - Vyšní Mohelnice - Sulov (hraniční přechod) - Malý polom - Muřinkový vrch - Velký polom - Mosty u Jablunkova
 
Okruh: Ne
 
Jak se tam dostat:
Rožnov pod Ranhoštěm - Rožnov je největším městem Beskyd, takže se sem dostanete naprosto bezproblémově vlakem i autobusem.

Mosty u Jablunkova - autobusy i vlaky jezdí i do Mostů u Jablůnkova. Pravděpodobně nejlepší spojení je z Ostravy.

Pokud se chystáte jet autem, pak vám po absolvování trasy pak vám zabere přesun z Mostů u Jablůnkova zpět do Rožnova trvá více než tři hodiny,
 
Čas: 5 dní
 
Převýšení: 948 m (celkem nastoupáno 3570m, celkem klesání 3450m)
 
Vzdálenost: 74 km

Ubytování:
Vlastní stan je nutný (nebo můžete spád po širákem). Je možné spát i na chatách po cestě, potom je ovšem potřeba změnit itinerář trasy.
 
Voda a jídlo:
Po cestě je několik možností, jak doplnit zásoby. Minimálně jednou za den narazíte vždy na chatu, hotel nebo vesnici, kde je možné doplnit vodu. Po cestě jsou i studánky. Zásoby lze doplnit v Ostravici.
 
Kdy vyrazit:
Květen - říjen

Itinerář den po dni / Rozpis trasy:

Navrhovaný rozpis trasy počítá zhruba s 15-cti kilometry na den s tím, že místo na spaní si budete na hřebeni Beskyd hledat sami. Bivakování je v CHKO možné, takže se pouze stačí uklidit trochu stranou. I tábořišť je tam poměrně dost, u některých je i ohnišťě, nicméně doporučoval bych používat pouze vařič a hlavně po sobě místo nechat ve stejném (nebo lepším stavu), než jste na něj přišli.

1. den:
Trasa: Rožnov p. Radhoštěm - Pustevny - Tanečnice sedlo - Čertův Mlýn
Vzdálenost: 15 km
Čas: 7-8 h
Z Rožnova až na Radhošť po červené, poté po modré na Pustevny a dál po červené na Tanečnici. Stoupání na Radhošť bude pěkně náročné a nahoře potkáte autobusy lidí. Ale nezoufejte, za Pustevnami už nepotkáte prakticky nikoho. Místo na spaní hledejte poblíž Tanečnice nebo Čertova Mlýna.

2. den:
Trasa: Čertův Mlýn - Horní Čeladná - Polana - Smrk - Smrk sedlo
Vzdálenost: 16 km
Čas: 6-7h
Celou cestu půjdete po červené značce. Kousek za sedlem pod Smrkem je studánka. Tábořiště hledejte poblíž.

3. den:
Trasa: Smrk sedlo - Ostravice - Lysá Hora - Zimný
Vzdálenost: 15 km
Čas: 7 h
Nejnáročnější den, který začne sestupem ze Smrku do Ostravice, odkud budete muset namáhavě vystoupat na vrchol Lysé hory. Celý den opět půjdete po červené. V Ostravici je možné doplnit zásoby a využít místních restaurací, na Lysé hoře taktéž. Místo pro přespání hledejte mezi Zimným a Vyšní Mohelnicí.

4. den:
Trasa: Zimný - Vyšní Mohelnice - Ježanky - Sulov - Nad Klokočovem - Pod Malým Polomem
Vzdálenost: 15 km
Čas: 5-6 h
Pokud jste to ještě nevzdali, pak gratulujeme. Odsud už půjdete prakticky po rovině a budete se mírně houpat po hřebeni až k sedlu Pod Malým Polomem, kde je zamýšlený konec dnešní etapy. Až na Ježanky vás povede červená, odtamtud modrá do Sulova a poté opět červená až do sedla Pod Malým Polomem.

5. den:
Trasa: Pod Malým Polomem - Čubaňov - Muřinkový vrch - Velký Polom (chata) - Mosty u Jablunkova
Vzdálenost: 14 km
Čas: 4-5 h
Finálním úsekem celého treku vás provede opět červená hřebenovka, zpočátku se bude mírně vlnit, ale zhruba od poloviny začnete sestupovat až k cíli putování - Mostů u Jablůnkova. Turistická značka vás dovede přímo k železniční stanici.

 

Na vrcholu Lysé Hory Po cestě na vrchol Pohled na vrchol Lysé Hory

Pustevny Radhost_06.jpg

Foto: Pustevny, Lysá hora - Beskydy - TREKY.CZ