Bledne Skály - chlouba národního parku Gory Stolowe

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Pokud už jste už sjeli většinu zajímavých koutů naší malé republiky a nenapadá Vás, kam se vydat na výlet tentokrát, dovolil bych si poskytnout vám tip pro jednodenní akci. Naše kroky budou protentokrát směřovat na sever přes hranice do Polska. A cíl naší cesty - Bludné Skály, nebo také Bledne Skaly, jak je nazývají Poláci.

Bledne Skaly je skalní skupina nepříliš vysokých skalních útvarů (cca 5 m), které však vytvářejí, na relativně malé ploše, neskutečný labyrint. Jestli vám mohu doporučit, pak si neberte žádné bílé oblečení. Obzvláště, jestli noc předtím přšelo. Stezky mezi skalními útvary jsou opravdu velmi úzké, pokud jste většího vzrůstu, budete mít někde problém i projít. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že jít okruh ve skalách s větším batohem je opravdu problém. Většinou budete zavazadlo strkat před sebou a sami půjdete bokem, drhnouc tak hrudníkem i zády o obě skalní stěny.

Pokud se chystáte na výlet s kočárkem, pak na tohle opravdu zapomeňte, protože byste si prohlédli maximálně pokladnu. Dřevěný chodníček, po kterém stezka mezi skalami vede je široký zhruba 20 cm, stejně jako škvíry, kterými vás povede.

Zážitek z prošlého skalního okruhu je ovšem maximální a pokud se nebudete bát o své oblečení, tak si tenhle výlet opravdu užijete. Projít skalní okruh trvá zhruba 30-40 minut, podle počtu lidí a mohu vás ujistit, že to opravdu stojí zato. Tohle v Čechách prostě nemáme.

Jak se tam dostanete:
Autem - překročíte hranici v Náchodě a pojedete do městečka Kudowa Zdroj, proslaveného svými tržnicemi. Odsud budete pokračovat po silnici č. 387 směr Karlow. Zhruba v polovině cesty mezi Karlowem a Kudowou Zdroji je odbočka doleva k Blednym Skalam.

Rezervace a poplatky:
Okruh ve skalách je zpoplatněn. Platí se u kasy před vstupem do skalního labyrintu.