Podél toku Jihlavy na hrad Templštejn - výlet na celý den

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk

templstejnVzdálenost: 20 km; Čas: 5 h

Přírodní pak Střední Pojihlaví nabízí hned několik chráněných území. Jedno z nich je i údolí, kam se zařezává vlnící se tok řeky Jihlavy, pod Mohelenskou přehradou. Lemovaná skalními masivy, vytváří tu řeka Jihlava, zajímavé a líbivé obrazy, které potěší nejedno oko. Okruh, který měří cca 20 kilometrů, vás podél jejího toku provede nabízenými krásami a vystoupá na zříceninu hradu Templštejna.

Templštejn
Rozlehlá a zarostlá zelení, vypadá zřícenina, jako z pohádek o zakletých hradech. Již podle názvu samotného je zřejmé, že hrad byl postaven řádem Templářů a to na konci 13. století. V roce 1310 byl ale řád zrušen a tím skončilo i působení rytířů na samotném hradě. Poté vystřídal několik dalších majitelů, mimo jiné i pány z Lipé. V první polovině 16. století vyhořel, a i když byly podniknuty pokusy o jeho znovuobnovení, nebyl už do svého původního stavu nikdy uveden. Do dnešní doby se dochovala zřícenina se zbytky příkopů, kaple a hradebních zdí.

Templáři jej však neopustili ani dnes. Podle místních pověstí doposud jejich přízraky hrad navštěvují. Patrně hlídají veliký poklad, který je podle další z pověstí ukryt na dně hradní studny. Z romantické vyhlídky, kterou hrad nabídne uvidíte do zalesněného údolí řeky Jihlavy.

Trasu začneme v obci Mohelno, odkud vyrazíme po modré směrem na Mohelenský Mlýn. Tam se dáme na červenou, která nás provede podél toku řeky Jihlavy, přírodním parkem Velká skála až k rozcestníku "Pod Templštejnem". Od rozcestníku vystoupáme k hradu, po jeho prohlídce se vrátíme zpět a budeme pokračovat po žluté přes Biskoupský kopec a Senorady do Senoradského Mlýna. Odtud se zpět po modré vrátíme zpět do Mohelna.

Výškový profil trasy:

templstejn_mohelno_profil

Mapa:

templstejn_mohelno_mapa

Mapa a profil byly vytvořeny aplikací Turistické trasy, www.trasy.net

Charakteristika:
Vcelku nenáročná trasa s častým, ale krátkým stoupáním a klesáním

Trasa:
Mohelno - Mohelenský Mlýn - Templštejn - Biskoupský kopec - Senoradský Mlýn - Mohelno

Okruh: Ano

Jak se tam dostat:
Autem odbočíte z dálnice D1 na Náměšť n. Oslavou po silnici č.399 a za Jinošovem odbočíte doleva na Mohelno. Autobusem z Třebíče.

Převýšení: 127 m

Celkem stoupání:  8.7 km (43 %)

Celkem klesání: 11.2 km (55 %)

Občerstvení:
Mohelno, Senorady

Kdy vyrazit:
Kdykoliv

Podrobný rozpis trasy:
Mohelno - Mohelenský Mlýn ............................................................... po modré
Mohelenský Mlýn - Dolní Mlýn - Pod Templštejnem ............................. po červené
Pod Templštejnem - Biskoupský kopec - Senorady - Senoradský Mlýn ... po žluté
Senoradský Mlýn - Na Boleniskách - Mohelno .................................... po modré

 

udoli_jihlavy udoli_jihlavy_02 udoli_jihlavy_na_babach