Victorinox Bundeswehr - recenze nože

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk

"Čím větší kudla, tím se cítím lépe." To je teze mnoha trampů a vandráků, která je lety ověřená a co si budeme nalhávat, pro mnoho mužů platná. Nebudu tvrdit, že sám netrpím podobnými pocity. Nicméně půlmetrový žabikuch rovná se bezmála kilo železa navrch v batohu a o tom, že zabírá hromadu místa ani nemluvím. Victorinox Bundeswehr je možná zavírací nůž, ale rozhodně nebudete mít pocit, že to je nožík na hraní.

Když jsem vybíral náhradu pro mačetu ze svých vandráckých let, nechal jsem se inspirovat jedním kamarádem, se kterým jsem podnikal přechod Orlických hor. Svůj původní nůž mám pochopitelně doteď nicméně potřeboval jsem něco menšího, skladnějšího a jak již bylo řečeno lehčího. Když počítáte každé deko, tak je to opravdu znát.

Už odmalička jsem považoval zavírací nože za potupu pořádného vandrovníka, a švýcarské nože značky Victorinox jsem bral spíše jako drahé stylové dárky, které mají 100+1 zbytečných funkcí a k tomu malou čepel, se kterou si neukrojíte ani chleba.

Musím přiznat, že jsem se velmi mýlil. Victorinox sice dělá ony drahé hračky o velikosti 74mm, nicméně v jejich sortimentu se nalézají i nože větší a to už stojí za zmínku.

Victorinox Bundeswehr je velký 111mm. Narozdíl od ostatních nožů této firmy je jeho čepel je uzpůsobená k tomu, aby se nůž dal otevřít jen jednou rukou. Pomocí očka na čepeli jej otevřete ukazováčkem té samé ruky naprosto bezproblémově. Zubatá čepel slouží k mnohem lepšímu krájení než její rovná sestra.

Jak jsem již zmínil, nejsem příznivcem zbytečností na zavíracích nožích a tak tento nůž obsahuje jen a pouze základní funkce, které se mohou hodit:

   - velký zavírací nůž s očkem pro rychlé otvírání a zubatou čepelí
   - křížový šroubovák
   - otvírák na konzervy s malým šroubovákem
   - otvírák na láhve se šroubovákem
   - odstraňovačem izolace z drátů
   - výstružník, průbojník
   - nerezový kroužek na klíče
   - pilka na dřevo

Při prvním otevření jsem zkusmo přejel palcem ostří a řízl se téměř na kost. Nůž je již z výroby ostrý doslova jako skalpel. Když vezmete list běžného kancelářského papíru a nůž na něj seshora vlastní vahou položíte, pak jím projede jako teplým máslem. Prošlo mi rukama několik různých nožů, ale tenhle je bezesporu nejostřejší, který jsem kdy vlastnil.

Velikost čepele je tak akorát na ukrojení chleba, což je pro mne u každého nože měrkou užitečnosti.

Ale abych jen nechválil, musím si i trochu postěžovat. Příslušenstvím, které opravdu nevyužiju je pilka a to co mi chybí je vývrtka. Logicky patří pilka do přírody samozřejmě víc, nicméně sedmičku vína jí prostě nerozděláte.