Trek Northern Tongariro Circuit - třídenní okruh národním parkem Tongariro

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Pokud váháte, který z treků Nového Zélandu uskutečnit, rozhodně byste měli do svého úzkého výběru zařadit Tongariro Northern Circuit. Deštné pralesy a horské hřebeny jsou devizou mnoha národních parků, ale činné sopky, kterých je tu impozantní sbírka, dodávají tomuto místu značný punc neobyčejnosti.

Tongariro je nejstarším národním parkem Nového Zélandu, který daroval náčelník zde žijících Maorů vládě, než si toto území stačila vzít násilím. Ukázalo se to jako velmi rozumný krok a tak zůstaly nejkrásnější oblasti severního ostrova prakticky nedotčené člověkem.

Většina turistů absolvuje trek ve směru hodinových ručiček se začátkem a koncem trasy ve vesnici Whakapapa. Pokud nemáte čas na celý okruh, jděte pouze jednodenní trasu známou jako Tongariro Crossing, která začíná ve Whakapapě a končí na silnici Ketetahi Road. Obsahuje nejkrásnější úseky trasy. Nicméně pokud máte alespoň trochu času, vyplatí se jej obětovat a strávit tak několik fantastických dní v této nevšední a unikátní oblasti. Trek je poměrně populární, některé údaje uvádějí až 7000 průchozích ročně. Nejfrekventovanější částí treku je stezka Tongariro Crossing, kterou navštíví neuvěřitelných 25000 turistů za rok. Jednoduše a upřímně řečeno, sami tu rozhodně nebudete.

Charakteristika:
Nikterak náročný trek, který v sezóně neobsahuje sněhová pole ani exponované úseky.

Okruh: Ano

Čas: 3-4 dny (viz itinerář na konci článku)

Vzdálenost: cca 50 km

Začátek a konec treku:
Návštevnické centrum Whakapapa. K návštěvnickému centru ve Whakapace jezdí denní autobusový spoj z vesnice Turangi.

Kdy vyrazit:
Nejlepší období na trek je v létě, tedy od prosince do března.

Ubytování:
Po obvodu treku jsou čtyři chaty s přilehlými tábořišti: Mangatepopo, Ketetahi, Oturere a Waihohonu.

Rezervace a poplatky:
Na absolvování treku je nutné povolení (Great Walk Ticket), které zakoupíte v návštěvnickém centru. V ceně povolení je zahrnuto i ubytování.

Itinerář den po dni:

1.    Den: Whakapapa – chata Ketetahi Hut (20 km, 8-9 h)
Začneme u návštěvnického centra Whakapapa a pokračujeme přes pláně, které jsou protkané mnoha říčními koryty. Za dešťů je tento úsek nepříjemně blátivý. Po pravé straně se nám nabízejí výhledy na sopku Mount Ngauruhoe. Skutečný trek ovšem začíná až v říčním údolí Mangatepopo. Tady pravděpodobně potkáte I nejvíce lidí. Tato část je právě již zmíněné Tongariro Crossing. Stoupání z údolí Mangatepopo pokračuje přes Jižní kráter, okolo okraje Červeného kráteru, až ke smaragdově zeleným jezerům (Emerald lakes). Stezka nás vede podél Modrého jezera (Blue Lake), než začne klesat k našemu prvnímu cíli – chatě Katetahi. Pozor, tento den je velmi dlouhý a časově náročný, proto se často rozděluje do dvou dní s přenocováním v chatě Mangatepopo. Zvažte tedy své možnosti i kondici.

2.    Den: chata Ketetahi Hut - chata Waihohonu Hut (16 km, 6-7 h)
Začneme mírným stoupáním zpět k Smaragdovým jezerům (Emerald Lakes) a poté poměrně prudkým sestupem k chatě Oturere. Po cestě vás budou provázet výhledy na kamenné útvary vytvořené kdysi žhavou lávou. Za chatou Oturere se okolí stezky začne měnit ve štěrková pole a vegetace ubývá. Před chatou Waihohonu na nás čeká výstup a sestup lesem.

3.    Den: chata Waihohonu Hut – Whakapapa (14 km, 4 h)
Trasa sleduje starou cestu podél chaty Waihohonu. Po cestě budou postupně odbočky na jezera Tama Lakes (Lower Tama – 20 min, Upper Tama – 90 min) a také vodopády Taranaki.