Národní park Lierne

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Národní park LierneNárodní park Lierne byl založen roku 2004 a zabírá oblast o rozloze 333 čtverečných kilometrů. Většina území parku je pokryta hustou sítí vodních toků, mířících jak do Baltského, tak do Severního moře. Právě díky přítomnosti takového množství vody najdeme v parku nespočetně bažin a mokřad, které tu a tam střídají březové háje. Charakter terénu je plochý, nicméně i přesto je velmi bohatý na usazeniny vzniklé už ve čtvrtohorách. Podle archeologických nálezů v oblasti se soudí, že první obyvatelé tu žili již v době bronzové. Předpokládá se, že se živili hlavně lovem a rybolovem.

Rozličnost rostlinných druhů je poměrně dost omezena bažinatým podložím. Hovoříme-li ovšem o fauně parku, pak je to něco jiného. Ve volné přírodě tu narazíte na medvědy, rosomáky nebo rysy. Průzračné avšak ledově studené vody zdejších potoků jsou doslova rybářským rájem. Pstruhů tu je opravdu nepočítaně.

Pokud se rozhodnete vydat na jedno nebo vícedenní trek do nitra tohoto izolovaného a nepříliš navštěvovaného parku, pak vězte, že neoplývá téměř žádnými značenými trasami. Vzhledem ke skutečnosti, že tu nejsou stezky značeny, je pohyb mimo ně povolen. Ale pozor na orientaci. Lehce se totiž můžete ztratit, takže rozhodně doporučuji kompas a pořádnou mapu oblasti.

Mezi nezbytné vybavení započítejte protentokrát i holinky. Ať máte totiž pohorky z jakéhokoliv materiálu a membrány, budou po pár hodinách chůze mokré skrz naskrz. Hodí se také dobrý repelent, nebo síťka, protože zdejší komáři jsou opravdu dost otravní.

 

Národní park Lierne Národní park Lierne

Foto: Národní park Lierne, Norsko - TREKY.CZ