Národní park Junkerdal

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Národní park JunkerdalV norském národním parku Junkerdal prý nejsou žijící jen zvířata a rostliny, ale i zdejší hory. Národ Sámů, jehož potomci tu žijí po staletí, tu po sobě zanechal velké množství příběhů a tradic spojených právě s tímto regionem. Stará kultura totiž přisuzovala rostlinám, živočichům a některým místům vlastnictví duše a značný význam pro dennodenní život zdejších obyvatel. Národní park Junkerdal byl ustanoven v roce 2004 a rozkládá se na 682 km². Park ohraničuje přírodní rezervaci Junkerdalsura.

Krajina parku poskytuje prostředáí pro extrémně různorodou flóru s mnoha vzácnými rostlinami. Celá oblast poskytuje také informace o migraci rostlinných a živočišných druhů po poslední době ledové.

Spolu s přilehlými horskými regiony v Norsku a Švédsku, je národní park Junkerdal jedním z největších zbývajících oblastí divočiny v severském region a dává nám možnost užít si dlouhé a nádherné výlety. Příroda je rozmanitá a nabízí mnoho možnéstí jak v létě, tak v zimě.

Ploché náhorní plošiny, strmá údolí plná dravých a vířících řek a vznešené vrcholy okolních hor jsou výzvou pro tělo a duši. Kromě toho procházíte i historickou oblastí plnou vzpomínek na mocný národ Sámův a jeho kulturní dědictví. Park nabízí mnoho značených stezek a tras, běžeckých tratí. Hlavu můžete na noc složit v početných horských chatách a tzv. kabinách, které nabízejí zdarma přístřeší hikerům.

Národní park je ohraničen městem Sulitjelma na severu a údolím Junkerdalen z jižní strany. Celá oblast se vyznačuje velmi rozmanitou krajinou, která byla vytvořena v době ledové před zhruba 10.000 roky. Je to krajina.

Severní část parku je tvořena zvlněnou náhorní plošinou s mnoha velkými i malými jezery. Na západě je potom mírnější hornatá krajina se spoustou spletitých údolí, ve kterých najdeme mnoho vodních toků směřujících do Saltfjordu.
 
Pro jižní oblast jsou charakteristická údolí ve tvaru písmene "U", která se vinou mezi pnoucími se horami. Centrální region je široká a otevřená oblast s jezerem Balvatnet uprostřed. Nejmohutnější horou je Solvågtind, která se majestátně tyčí nad okolními údolími se svým prominentním postavením.

 

Národní park Junkerdal Národní park Junkerdal