Národní park Reisa - pokladnice fauny a flóry

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Po tisíce let se zařezávala řeka Reisa do okolní krajiny, až vytvořila kaňon, který vede dnes středem národního parku nesoucím její jméno. Úzká údolí a rokle, mohutné vodopády a řeky dominují národnímu parku, který byl založen za účelem ochrany zdejšího prostředí. Rozmanitost přírody je jeho hlavní devizou. V tomto parku o rozloze 803 km2. žije totiž více rostlinných a živočišných druhů, než v celém severním Norsku dohromady.

Údolí Reisadalen, které si řeka Reisa vytvořila v uplynulých tisíciletích, nabízí pohled na mohutné a 269 metrů vysoké vodopády Mollis nebo mimořídně působivé říční kaskády Imo. Strmé útesy jsou perfekním útočištěm pro ptačí kolonie a není tedy divu, že tato oblast je na ptactvo velmi bohatá. Najdeme tu i řadu opeřených predátorů: Sokoly, poštolky nebo orly. Park a přilehlá území jsou domovem také pro rosomáky, rysy a polární lišky. Zřídkakdy máme možnost potkat i největší šelmu zdejšího kraje - hnědého medvěda, ale i on se počítá ke zdejším obyvatelům.

Turistika
Obvyklý způsob, jak se dostat do parku je po vodě z vesnice Bilto/Saraelv. Jakmile jste uvnitř parku, můžete vyrazit po některé ze značených turistických stezek na trek. Park dokonce nabízí několik horských chatek bez obsluhy, kde můžete složi hlavu, pokud se rozhodnete jít do přírody na víc dní.