Národní park Gutulia - panenský les na jihovýchodě Norska

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Národní park Gutulia, s rozlohou pouhých 23 km2, je druhým nejmenším národním parkem v Norsku. Najdete jej jižně od jeho většího souseda - Femundsmarky. Vysoký hřeben Gutuvolia, jež celému parku dominuje, je ověnčen smrkovým a březovým porostem, který tu rostl nerušeně po celé generace s prakticky nulovými zásahy člověka. Některé borovice jsou přes 400 let staré. V panenských smrkových lesích najdete malá jezírka a bažiny, ideální prostředí pro brodivé ptáky. Pro tento region jsou typické nízké srážky a studené vnitrozemské klima.

Jak již bylo zmíněno, je nejvýraznějším prvkem krajiny horský hřeben Gutuvolia, který dosahuje výšky až 950 metrů nad mořem. Jeho západní strana je porostlá přístupným borovým lesem až do výšky 700 metrů, k jezeru Gutulisjøen. Svah je tu relativně prudký, nicméně i tak poskytuje dobrou půdu pro panenský les s prastarými stromy.

Park poskytuje pouze několik zařízení pro turisty, jedna z mála značených stezek vede okolo horské farmy Gutulisetrene. Bohaté jsou také možnosti rybolovu. Podobně jako v jiných rybářských resortech zde v řekách najdete pstruhy, siveny, síhy, štiky nebo mníky.

Fauna parku ovšem není nijak specifická, najdete tu stejné druhy zvířat a ptáků, jako jinde v jihovýchodním Norsku. V parku žije malá populace losů, občas navštíví jeho území zdomácnělá skupinka sobů. Z predátorů jsou to potom především lišky, lasice nebo čas od času rosomák.

Po skončení doby ledové se na území dnešního národního parku začalo dařit břízám a borovicím. Borovice přežije snadněji v sušších podmínkách a lépe se chytá na kamenitých svazích se skalními deskami a štěrkovými poli. Břízy se oproti tomu rozrostly ve vlhčích částech parku díky své odolnosti vůči nízkým teplotám. Smrkové porosty začaly na tomto území růst až o tisíce let později, nicméně jejich vytrvalost a agresivita se nakonec prosadila i tady. Na východní straně hřebene Gutuvolia najdeme panenský smrkový les s obrovskými stromy, některé z nich jsou až 300 let staré a leží, stojí nebo rostou ve všech fázích svého života i smrti.