Oblast Everestu (Everest Region) - nejznámější trekkingová oblast v Nepálu

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Oblast Khumbu nebo také Everest region je nejznámější trekkingovou oblastí ve vysokohorském Nepálu. Přestože oblast Annapuren je navštěvovaná více, je to zcela určitě díky své lepší dostupnosti. Přece jenom se do Solu Khumbu dostává hůře. Abyste se dostali pod Everest, musíte buď jít 10 dní pěšky, nebo letět na vzdálené letiště v Lukle.

Solu Khumbu je známá nejenom díky tomu, že zde leží nejvyšší hora světa Mount Everest (8848 m), ale také pro zdejší vesnice Sherpů a budhistické kláštery. Primárním cílem Everest treku je základní tábor (base camp) pro výstup na horu, který se nachází v nadmořské výšce (5340 m). Ze základního tábora ovšem není vrchol Everestu vidět, a proto většina turistů stoupá za výhledem na pahorek Kala Pattar, vysokou 5545 metrů, na jižní straně delší osmitisícovky - Pumori.

Vstup do této oblasti s sebou ovšem nese další nebezpečí a to vysokohorskou nemoc (AMS – Acute Mountain Sickness). Výšková nemoc, způsobená rychlým výstupem do větších nadmořských výšek, může být i smrtelná a proto není radno ji podceňovat.