Národní park Sajama

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

sajama_06Se svou polohou, uprostřed krásou omračující pouště, ze které vystupují vysoké hory se zasněženými vrcholku, je město Sajama srdcem nejstaršího národního parku v Bolívii. Národní park Sajama byl založen v roce 1939 aby chránil lamy Vikuňa, zástupce zdejší divoké fauny před vyhubením, neboť byly hojně loveny díky vlně, kterou poskytovala jejich srst. Téměř tisíc kilometrů čtverečních zahrnuje pouštní planiny, hory i sopku Sajama, nejvyšší vrchol Bolívie. V jeho středu stojí již zmiňované městečko Sajama, pestrá přehlídka nových cihlových domů a původních stavení z pálené hlíny a cihel s doškovými střechami

Do vesnice vede dvanáctikilometrová nezpevněná cesta, která odbočuje z dálnice mezi hlavním městem Bolívie - La Pazem a Chile. Díky své poloze lze obejít z vesnice Sajama většinu krás pěšky v jednodenních výletech. Kempování v parku je povoleno, nicméně počítejte s tím, že v noci tu dochází k dramatickému poklesu teplot, mnohdy se zastaví až u deseti pod nulou.

Při vjezdu do národního parku zaplatíte poplatek. Na zdi visí velmi dobrá mapa turistických tras a ochotný strážce parku vám poskytne informace. POkud potřebujete informace o ubytování, obraťte se opět na zdejšího správce parku. Ubytování je možné v privátních domech zdejších obyvatel. Nabídnou vám většinou pokoje se sdílenou toaletou. Další možností je ubytování v místních hostelích.

Nejbližším městem je Patacamaya, vzdálená hodinu a půl od hlavního města La Pazu. Odtud jezdí mikrobus každý den v 13:00 do Sajamy a cesta mu trvá 3,5 hodiny. Ze Sajamy se mikrobus vrací v šest hodin odpoledne.

 

sajama_01 sajama_02
sajama_03
sajama_04