Na Děčínský Sněžník a Čertovu vodu - celodenní okruh po vrcholech nad Děčínem

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Decinsky_Sneznik_15.jpgDěčínský Sněžník je dominantou celého kraje a současně i nejvyšší stolovou horou v Česku. Najdete ho pár kilometrů severozápadním směrem od města Děčína. Rozhledna je vysoká 33 metrů a byla postavena hrabětem Thunem už v roce 1864. Pokud se sem dostanete za stejného počasí a viditelnosti, jako já, budete zřejmě souhlasit, že kruhový výhled z horního ochozu je naprosto uchvacující. Přehlédnete odsud Českosaské Švýcarsko, České Středohoří a v dálce se jasně rýsuje silueta Ještědu a Řípu. Při dobré viditelnosti v dáli zahlédnete i Krkonoše nebo Krušné hory.

K východním svahům Sněžníku se váže i pověst. Před ženou, jež tu sbírala klestí spolu se svým dítětem, se otevřela skála a ukázala tak skrytý poklad. Ve spěchu však zapomněla své dítě uvnitř a skála se zavřela. Trvalo pak celý rok, než se skalní kameny opět pohnuly a dítě vydaly.

Výstup začíná na břehu Labe přímo v Děčíně, u Tyršova Mostu. Odsud začneme po červené značce pomalu stoupat na vrchol Sněžníku. Provede nás okolo Děčínské ZOO a Pastýřské stěny, napodobeniny hradu, stojící na 150 metrů vysoké skále s výhledem na Děčín a jeho zámek, na druhé straně řeky. Výhled z terasy je volně přístupný a určitě stojí zato, abyste si tu udělali malou přestávku.

Odtud pokračujeme dále po červené a čeká nás několik vyhlídek, než dojdeme k rozcestníku "Pod Koňskou hlavou". Odsud vystoupáme přes Koňskou hlavu na vrchol Sněžníku a poté se sem budeme vracet zpět, protože druhou polovinu naší trasy nás povede zelená, která s námi dojde zpět, přes vyhlídky u Čertovy vody, až do Děčína.

Charakteristika:
Náročný a poměrně dlouhý pochod, prvních deset kilometrů, na Sněžník, půjdete jenom do kopce, ale zbytek už prakticky jen klesáte. Vyražte brzy, ať máte nějakou rezervu. Bude vám to trvat opravdu dost dlouho.
 
Trasa:
Děčín (Tyršův most) - Pastýřská stěna - Pod koňskou hlavou - Děčínský Sněžník - Pod koňskou hlavou - Kristin hrádek - Maxičky - Čertova voda - Děčín (Tyršův most)
 
Okruh: Ano
 
Jak se dostat na začátek a konec turistické trasy:
Děčín je velkou dopravní tepnou, kam se dostanete prakticky jakkoliv.
 
Čas: 7-8 h
 
Převýšení: 590 m
 
Vzdálenost: 25,5 km
 
Občerstvení:
Restaurace Pastýřská stěna
Turistická chata na Děčínském Sněžníku
 
Kdy vyrazit:
Kdykoliv, Sněžník je v zimě úžasný. Rozhledna je ovšem otevřená Rozhledna je otevřená celoročně.
 
Rezervace a poplatky:
Žádné nejsou
 
Podrobný rozpis trasy:
Děčín (Tyršův most) - Pastýřská stěna - Pod koňskou hlavou - Děčínský Sněžník - Pod koňskou hlavou .... po červené
Pod koňskou hlavou - Kristin hrádek - Maxičky - Čertova voda - Děčín (Tyršův most) ... po zelené

 

Decinsky_Sneznik_02.jpg Decinsky_Sneznik_03.jpg Decinsky_Sneznik_11.jpg
Decinsky_Sneznik_12.jpg
Decinsky_Sneznik_17.jpg Hotel Horská Bouda pod Sněžníkem

Foto: Děčínský Sněžník, Labské pískovce - TREKY.CZ