Kudy na Říp - legendární horu z legend

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

ŘípNení snad nikdo, kdo by neznal jméno hory, na kterou vystoupil na počátku historie Zemí českých praotec Čech a shlédl na budoucí území, kterým budou po stovky let budoucích vládnout králové čeští. Říp je osamělá hora, tyčící se do výšky 459-ti metrů nad mořem a je stejně legendární, jako postava slavného praotce.

Říp je osamělá čedičová kupa, ležící mezi Mělníkem a Roudnicí nad Labem. Uvidíte ji už z dálky, jak se k ní budete blížit z jakékoliv strany. První zmínky o Řípu jsou již v Kosmově kronice z počátku 12. Století. Na vrcholu najdete rotundu zasvěcenou Sv. Jiří, která tu byla postavena jako památník vítězné bitvy, jež svedla vojska knížete Soběslava a německých armád krále Lothara III. Původně románská rotunda byla obnovena až do dněšní podoby. Vedle rotundy najdete i turistickou chatu, otevřenou již v roce 1907.

Rozhodnete-li se na ni vystoupit, můžete tak učinit po třech značených stezkách. Stejnou cestou se budete vracet i zpět, pokud se nerozhodnete podniknout delší okruh, jehož bude výstup na Říp součástí.

Po červené z Rovné
Vzdálenost: 1,5 km
Převýšení: 170 m
Čas: 0:30 - 0:45 min

Za obcí rovné je parkoviště, odkud se vyráží na Říp. Je to odsud něco pod dva kilometry poměrně prudkého stoupání

Po červené z Ctiněvsi
Vzdálenost: 2 km
Převýšení: 103 m
Čas: 0:45 - 1h

Pokud nejedeme vlakem, je Ctiněves vhodným místem. Červená turistická trasa začíná přímo na nádraží a dovede nás za zhruba 2 km přímo na vrchol Řípu. Podle mne je to nejjednodušší cesta, ale počítejte s tím, že se pořádně zapotíte. Říp rozhodně není žádný kopeček.

Po žluté z Vražkova
Vzdálenost: 2,7km
Převýšení: 130m
Čas: 1h

Žlutá nás dovede až na vrchol Řípu, také do Vražkova jezdí vlak, pokud nejste autem.

 

Říp Říp Říp
Říp
Říp Říp
Říp
Říp

  

Foto: Hora Říp - TREKY.CZ