Kejimkujik - kanadský národní park rozdělený do dvou vzdálených částí

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

KejimkujikNárodní park Kejimkujik (zkráceně také Keji), najdete na poloostrově Nova Scotia na východním pobřeží Kanady. Park je zvláštní tím, že je rozdělen do dvou částí, které jsou od sebe vzdáleny přes 70 kilometrů. Jeho větší část najdete ve vnitrozemí poloostrova, zatímco ta druhá, Kejimkujik Seaside, leží na pobřeží Atlantiku. Park se rozkládá na ploše 404 km2 a jako jediný národní park v Kanadě je jeho celé území současně i národním historickým místem (National Historic Site).  

Park je velmi populární pro pěší turistiku, horská kola nebo jízdu na kánoích. Mnoho outdoorových nadšenců z okolních měst a vesnic vyráží na víkendy právě sem.  

Kejimkujik Inland (vnitrozemská část parku)

Vnitrozemská část parku, která vznikla jako první, dostala jméno podle svého největšího jezera - Kejimkujik.  Zdejší jezera a cesty tvořila významné dopravní stezky pro původní obyvatele, po kterých tu doposud můžeme najít stopy v podobě petroglyfů - obrazů vyrývaných do skalních stěn. Kempování v divoké přírodě parku vám může poskytnout nezapomenutelné zážitky při pozorování života zástupců zdejší fauny.  Losi, jeleni ani bobři tu nejsou neobvyklým zjevem a najdete je poblíž říčních toků. Naopak tu téměř nespatříte černého medvěda. Ti jsou tu opravdu vzácní. Park je také domovem ohrožené želvy ontarijské.

Kejimkujik Seaside (přímořská část parku)

V části parku, při pobřeží Atlantiku, najdeme bílé písečné pláže a pobřežní mokřiny. Park slouží k ochraně několika ohrožených druhů ptáků a najdete jej poblíž vesnice Port Mouton a Port Joli.