Brodíme řeku na .... treku

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk

Brodění řekyV dnešní krátké turistické glose jsem si usmyslel rozebrati teorii brodění potoků a řek sahajícím průměrně vysokému turistovi po kolena a výše. Rozdělme již v techniku brodění dle výšky hladiny, náročnosti brodu, stavu dna a podobně. Turista - Krkonošan klepe si na čelo ... přece umím přejít potok ne ?Takže jak brodit řeku ?

Takže zaprvé. Není mi známo, že by některá z turistických tras v České republice křižovala potoky a řeky bez toho aby tam byl most nebo alespoň kláda po které se dá přejít. Pokud taková místa znáte, sem s nimi (třeba do komentářů). Nepočítám povodně a jiné živelné katastrofy rozvodňující malý potok do stavu řeky Gangy.

Vodní toky dělil bych již z principu na malé, mrňavé alias kapesní. Takové, které lze přejít v běžné turistické obuvi (holiny na muškaření nejsou běžná tur. obuv) aniž do ní nateče.

Výše zmínil jsem již extrémně malé toky, zmiňme i vody opačné, kde hladina sahá od prsou výše. Tématika tato netýká se brodění ani v nejmenším a spíše odkázal bych Vás na weby o plavání.

Řešme tedy to co řešit se má, kdy voda sahá od kotníku po hrudníku.

Neměl jsem příležitost brodit řeku v tropech, kde žijí tisíce možných parazitů a jedinou poučku, kterou mám je NEmočit do vody :).

Základem pro brodění prudkých a ledových řek jsou dvě věci. Sandále (nebo jiné boty do vody) a hůlky. Pokud budete brodit naboso může se stát, že se opravdu ošklivě zraníte o nějaký ostrý kámen, který necitlivá noha nenahmatala včas. A věřte mi, že ve pětistupňové vodě noha znecitliví opravdu rychle. Následuje bolest stání na jedné noze a pád do řeky i s batohem.

Pokud nemáte hůlky půjdete v sandálkách až do půlky řeky, kde bude ve dně díra, do které podle Murphyho zákonu vstoupíte a nemaje se o co opřít následuje pád do řeky i s batohem. Pokud si nedáte ruce do úchytných oček na hůlkách pravděpodobně bude následovat lovení hůlky pod rozprouděnou hladinou a následný pád do řeky i s batohem. Tentokráte nejspíše po hlavě.

Luxusním nápadem je také vyhrnout si dlouhé kalhoty poněvadž jste líní si je sundávat. Přímo uprostřed řeky vám za A/ spadnou a namočí se nebo za B/ bude řeka hlubší než jste čekali a namočí se také.

Základní radou je opatrně v sandálech s hůlkami, bez kalhot a s dobře připevněnými věcmi na batohu.

HODNĚ ŠTĚSTÍ PŘI BRODĚNÍ....