Hruboskalskem - jednodenní okruh s výhledy do skalního kraje

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Hruboskalsko_02.jpgVýstup z vlaku na zastávce Hrubá Skála byl opravdu zážitek, protože pršelo tak hustě, že než se mi podařilo doběhnout pod 20m vzdálenou stříšku, měl jsem batoh a kalhoty takřka promočené. V takové chvíli se člověku nechce už opravdu nikam. Ale vracejte se vlakem zpátky domů. Raději jsem zatnul zuby, oblékl ke goretexové bundě ještě nepromokavé kalhoty,na batoh přetáhl pláštěnku a vyrazil do lijáku s přáním lepšího počasí.

Už po prvním kilometru se počasí rapidně zlepšilo a lesní cesta, po které jsem mírně stoupal, mi nechávala vychutnávat vůni lesa po dešti. Ze zámku Hrubá Skála je to na Valdštejn 6 kilometrů po červené značce. Rychlou chůzí to není problém ujít za hodinu a čtvrt, ovšem pokud byste se nezastavili na vyhlídkách na skalní město, o hodně se připravíte. Za chvíli Vás už přivítá sochami ozdobený most hradu Valdštejna. Škoda jen že je otevřený až od dubna a tak se nepodívám ani na nádvoří.

Po červené pokračujete dále směrem Turnov, ale ještě než začne cesta klesat aby Vás zavedla do zmíněného města, narazíte na rozhlednu Hlavatici se spirálou točitých schodů. Přehlédnete odsud obzor od Bezdězu po Kozákov a když je viditelnost dobrá, můžete vzdát hold i vysílači na vrcholu Ještědu.

Potom červená značka klesá do Turnova a provede Vás městem. V Turnově se můžete rozhodnout jestli jít na zříceninu hradu Frýdštejn po modré nebo po červené značce. Z Frýdštejna pokračujte po červené přes Kapličku nad Malou Skálou dolů. Pokud Vám hned nepojede vlak zkuste se zastavit v roubené hospodě "U Boučků" za mostem na Svijanském pivě a něčem dobrém k jídlu.

Lokalita:
Hruboskalsko - Český ráj - Česká Republika;

Náročnost:
Nenáročný jednodenní trek;

Vzdálenost:
cca 16km;

Jak se tam dostat:
Do Hrubé Skály jezdí vlak z Turnova, z Malé Skály jezdí vlak i autobus