Národní park Kurjenrahka

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Kurjenrahka_02Národní park Kurjenrahka se svými močály a lesy je ideálním místem na jednodenní výlety spojené s pozorováním přírody. Patrně nejznámějším místem v parku je Kuhankuono, hraniční kámen osmi různých územních celků. Pokud zatoužíte po delších trasách, než jednodenních, je možné se napojit na turistickou síť tras, známou jako Kuhankuonon, která vede do lokalit ležících v okolí národního parku. Jednou z nich je i národní přírodní rezervace Vaskijärvi Strict Nature Reserve ležící přibližně 10 km severně od parku.

První známky osídlení této ovlasti byly patrně v době kamenné. Svědčí o tom vykopávky loveckých zbraní a artefaktů. Další nálezy se datují i do doby bronzové a železné. Novodobé osídlení proběhlo až v roce 1757, kdy se sem přestěhoval bývalý soudní sluha Johan Bärnstedt se ženou.

Kurjenrahka je nejrozlehlejší oblastí jižního Finska chránící bažinaté oblasti. Mimo bažinatý terén tu najdete i starobylé lesy oblasti Pukkipalo a část jezera Savojärvi. Právě pro nerušený život ekosystému v bažinách a je obklopujících lesích byl park v roce 1998 založen.

 

Kurjenrahka_01 Kurjenrahka_03

Foto: Národní park Kurjenrahka, Finsko -  Naturfoto.cz