Co to je žďárského bivakovací pytel aneb žďárák

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk

zdarakNe vždycky najdete místo kde postavit stan! Ne vždycky se s ním chcete táhnout! Ne všude ho můžete postavit! Proč v zimě nespat jenom v samotném spacáku ? Proč to vypadá jako vak na mrtvoly ? A proč nemůžu místo toho použít igelit ? V čem může žďárák stan nahradit a v čem ne ?

Odpovědi na otázky ohledně žďárského bivakovacího pytle se dozvíte právě v tomhle článku.

Co to je Žďárák
Jak již název sám nopovídá, jedná se o prachsprostý pytel z nepromokavéno materiálu, který slouží k ochraně uvnitř uvězněného chudáka ve spacáku proti vodě a sněhu. Pytel je o něco větší než spacák a pokud už o něm budete uvažovat, rozhodně se přesvěčte, že dovnitř můžete dát i karimatku. Hlavně proto, že ve spaní se posouváte a usnete-li na karimatce, zcela jistě se probudíte na sněhu vedle ní. S karimatou uvnitř žďáráku se vám to nestane.

Pro koho to je
Přednosti žďáráku ocení zejména ti, kteří buď bivakují v zime ať už provozují zimní turistiku nebo jezdí na běžkách. Nicméně může se hodit i pro cyklisty.

Z jakého je to materiálu a proč
Žďáráky bývají obvykle z nějakých membránoidních materiálů, podobně jako nepromokavé bundy. Šetřivého chytráka samozřejmě napadne že si udělá podobný pytel z igelitu a je to. Ano! To bude fungovat, ale jenom jednu noc. Pot a vůbec všechna vlhkost, kterou tělo vyloučí se sráží na vnitřních stěnách pytle a ráno se probudíte s totálně mokrým spacákem. Pokud jdete opravdu jenom na jednu noc bez problémů. Ale lézt do mokrého spacáku když mrzne až praští je o zdraví a může to být i o život. Membránové materiály mají určitou schopnost dýchat a tak odvádí vhkost ven, ale nepropouští ji dovnitř.

Pytel nebo stan ?
Jak už bylo naznačeno v úvodu je žďárák pro ty kteří  s sebou nechtějí nebo nemohou vzít stan z jakýchkoliv důvodů. Naprosto nepostradalná věc je to pro magory, kteří se vydávají bivakovat na Sněžku a podobně . Osobně bych se už bez něj do sněhu nepustil a nepustím. Proti pytli je stan pětihvězdičkový hotel, protože do žďáráku se zavřete a připadáte si jako mrtvola v pytli. Nicméně na místech kde se stan stavět nedá, nebo jdete nalehko ....

Proč to používat
Spíte-li na sněhu jen v samotném spacáku, může se přihodit hodně věcí. V noci začne sněžit a spacák je mokrý natošup. Ranní rosa dokáže spacák také pěkně nacucat. Pro péřový spacák to může být i labutí píseň. Nic příjemného není ani vítr, který profoukne spacák a zebe vás do morku kostí. Zkrátka žďárák je další izolační vrstva, která neprofoukne a pokud je dobrý tak nepropustí vodu a vy spíte víceméně v suchu a teple. Spacák možná bude mírně navlhlý, ale rozhodně nebude mokrý a bude použitelný i v ostatní dny.

A rada na závěr: pokud jste milovníci sexu ve stanu, tak si žďárák nekupujte. Tam to nejde.