Belianské Tatry - Monkovou dolinou do Kopského sedla

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

tatry_26.jpgČas: 9 h; Převýšení: 1140 m

Belianské Tatry byly po dlouhá léta uzavřeny veřejnosti z důvodu ochrany jedinečného ekosystému, který se na jejich území nachází. Dnes si naštěstí můžeme část tohoto neuvěřitelně krásného pohoří projít a pokochat se naprosto odlišným charakterem, které Belianky mají, přestože jsou blízkými sousedy Tater Vysokých. A nebude to jen květena a zvířena, která vás tu zaujme. Jejich hřebeny nabízí unikátní pohled na své vyšší sousedy, který odjinud prostě neuvidíte.

Výchozím bodem je Ždiar, odkud vyrazíte po červené značce směrem k hotelu Magura, který stojí přímo pod zvedajícím se hřebenem Belianských Tater. Odtud vede lesem příjemná cesta až k budce výběrčího poplatků, nicméně ten tu občas je a není. Odsud stezka začíná nemilosrdně stoupat a konec vašemu upocenému čelu nastane až v Kopském sedle.

Mohu vám však slíbit, že to co vás tam čeká, vám učaruje na celý zbytek života a budete se sem chtít rozhodně vrátit. Charakter těchto překrásných vápencových hor, ostře kontrastuje s drsnými hřbety Vysokých Tater, které se před vámi hrozivě tyčí v bezprostřední blízkosti.

Z nejvyššího bodu trasy, Kopského sedla, budete už jen klesat. Nejprve k Velkému Bielemu plesu a poté k chatě Plesnivec, jediné výspě civilizace v této části hor. Odtud je to zhruba hodinku sestupu na autobusovou zastávku v Tatranské Kotlině, cíli dnešní trasy-

Naučná stezka Monkovou dolinou je jednosměrná, takže je nutné absolvovat trasu pouze tímto směrem.

Výškový profil trasy:

monkova_dolina_profil

Mapa:

monkova_dolina_mapa

Mapa a profil byly vytvořeny aplikací Turistické trasy, www.trasy.net

Charakteristika:
Náročná celodenní tůra, s prudkým stoupáním do Kopského sedla. První tři hodiny budou opravdu vyčerpávající. Žádná exponovaná místa ani řetězy tu nenajdete.

Trasa:
Ždiar - hotel Magura - Monkova dolina - Široké sedlo - Kopské sedlo - Velké Biele pleso - chata Plesnivec - Šumivý pramen - Tatranská Kotlina

Okruh: Ne (zpět na výchozí místo se dostanete autobusem)

Jak se tam dostat:
Výchozím bodem je Ždiar, konečným je aut. zastávka Tatranská Kotlina. Mezi oběma body jezdí autobus z Tatranské Lomnice. Dejte si však dostatečnou rezervu, abyste jej stihli. POkud jedete autem, nabízí se varianta nechat auto v Tatranské Kotlině a odsud autobusem dojet do Ždiaru, na začátek trasy.

Další variantou trasy je začít ve Ždiaru a skončit v Tatranské Lomnici, kam jezdí železniční úzkokolejka. Od Bieleho plesa k Chatě pri Zelenom plese, poté na Skalnaté pleso a dolů do Lomnice (buď lanovkou nebo pěšky). Osobně bych si tuto variantu nevybral, protože je před vámi další stoupání a věřte mi, že po předchozím výstupu do Kopského sedla, už nikam chtít stoupat nebudete.

Berte to tedy spíš jako záchrannou možnost, pokud u Bieleho plesa zjistíte, že autobus z Tatranské Kotliny nestíháte.

Celkem stoupání:  7,66 km (41 %)

Celkem klesání: 10,77 km (58 %)

Vzdálenost: 18,5 km

Občerstvení:
Pouze na chatě Plesnivec, která je až na samém konci trasy, takže své zásoby jídla a vody nepodceňte.

Kdy vyrazit:
Červen - Září

Rezervace a poplatky:
Při vstupu do Monkovy doliny je chatka, kde vybírají vstupné. Záleží na vašem štěstí. Buď tu hlídač je nebo není.

Podrobný rozpis trasy:
Ždiar - hotel Magura - Monkova dolina ............................ po zelené
Monkova dol. - Široké sedlo - Kopské sedlo - Biele pleso ..po modré
Biele pleso - chata Plesnivec - Tatranská Kotlina...............po zelené

 

tatry_15.jpg tatry_16.jpg tatry_19.jpg
tatry_21.jpg tatry_22.jpg tatry_28.jpg
tatry_23.jpg
tatry_27.jpg tatry_29.jpg

Belianské Tatry, Slovensko - TREKY.CZ