Overland Track - osm dní napříč tasmánskou divočinou

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Overland TrackOverland Track, jeden z nejslavnějších australských, tedy vlastně tasmánských, treků vede napříč národním parkem Lake St. Clair a měří 73 kilometrů. Začíná ve Waldheimu a končí v Cynthia Bay, poblíž jezera Lake St. Clair. Tedy pokud se vydáte ze severu na jih. Trek prochází nejvýše položenou oblastí Tasmánie a stoupá na několik nejvyšších vrcholů ve státě. Scenérie jsou tedy plné ledovců, průzračných jezer a vodopádů. Nejpřitažlivější na tomto treku je ovšem skutečnost, že se charakter krajiny, spolu s rostlinným zastoupením, mění každý den.

Trek je možné jít oběma směry, nicméně většina turistů chodí od severu k jihu. Přece jenom je to tradiční cesta. Dalším důvodem jižního směru často bývá skutečnost, že nejprve projdete úseky, kde bývá nejhorší počasí. Pokud vyrazíte za slunečna, je větší pravděpodobnost, že vám vydrží. Sněhové přeháňky nebo silný vítr tu nejsou výjimkou, a tak můžete strávit další den čekáním na počasí.

Trasa je udržovaná, mostky přes říčky a lávky přes bažinatý terén, jsou většinou v naprostém pořádku. Přece jenom trek ročně absolvuje 6000-8000 lidí. Více informací najdete na http://www.parks.tas.gov.au.

Po celém parku platí zákaz zakládání otevřeného ohně, takže je nezbytné nést s sebou vařič.

Charakteristika:
Trek je možné absolvovat s běžným trekkingovým vybavením, mohou se vyskytnout sněhová pole. Mačky nejsou potřeba. Tasmánie je nicméně velmi známá pro časté a rychlé změny počasí, takže nepromokavé oblečení a batoh s pláštěnkou jsou nutností i v létě.

Okruh: Ne

Jak se dostat na začátek a konec treku:
Oba konce treku jsou poblíž hlavním dopravním tahům a v sezóně sem denně dojíždějí autobusy z Hobartu, Queenstownu, Launcestonu and Devonportu. Mimo sezónu je doprava řižší, nicméně i tak se sem lze autobusy
společnosti TWT dostat.

Čas: 5-9 dní (obvyklý počet dní je 5, nicméně park nabízí mnoho odboček, a snadno se tak dostanete i na 9 dní. Dole je rozepsaná trasa na osm dní, která prochází většinu přírodních krás a rozhodně stojí zato)

Vzdálenost: 73 km

Ubytování:
Po trase jsou chaty, které jsou otevřené a přístupné komukoliv, nicméně neexistuje zde rezervační systém, a v sezóně bývají obsazené již kolem poledne. Vlastní stan je tedy nutností.

Voda a jídlo:
Jídlo je nutné nést s sebou. Voda je možné brát z potoků, ale musí být převařena, nebo čištěna. U chat je k dispozici nachytaná dešťová voda.

Kdy vyrazit:
Prosinec - Březen, bývá nejstálejší počasí.

Rezervace a poplatky:
Trek je nutný rezervovat dopředu a platí se trekkingové povolení. Přesnou cenu a rezervaci treku najdete na oficiálních stránkách australských národnícgh parků http://www.parks.tas.gov.au

Itinerář den po dni / Rozpis trasy:

1. Den:
Lake Dove - Waterfall Valley, po cestě odbočka na vrchol Cradle Mountain

2. Den:
Waterfall Valley -  Lake Windermere, po cestě odbočka na Lake Will a vodopády Innes Falls

3. Den
Lake Windermere - Pelion Hut

4. Den:
Pelion Hut - Kia-Ora Hut, odbočka na nejvyšší vrchol státu Mt. Ossa

5. Den:
Kia-Ora Hut - Windy Ridge Hut, odbočka na vodopády na řece Mersey

6. Den:
Windy Ridge Hut - Pine Valley, odbočka na Acropolis

7. Den:
Ráno výlet k Labyrinthu, poté přesun
Pine Valley - Narcissus Hut

8. Den:
Narcissus Hut - Cynthia Bay
Nebo je možné využít lodního spojení, které mezi oběma body jezdí. Rezervace lodi je ovšem nutná, protože po šesti dnech na treku jí chce jet prakticky každý.

 

Overland Track Overland Track Overland Track

Foto: Trek Overland Track - Tasmánie, Austrálie - TREKY.CZ