Ushuaia – poslední město na cestě k jižnímu pólu

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Ushuaia_04.jpgOhňová země je velice specifická část jihoamerického kontinentu. Buď si ji zamilujete a nebo to tu budete do smrti nenávidět. Mne tento kout světa přitahoval od prvního momentu, kdy jsem na něj pohlédl v atlase světa. A důvod ? Snad proto, že vypadá tak odlehle a její poloha slibuje pustiny a liduprádnou přírodu.

Nejznámějším a turisticky nejvyhledávanějším místem je bezesporu Ushuaia. Její pověst nejjižnějšího města na zeměkouli a blízkost pověstně divokého parku Tierra del Fuego ji k tomu přímo předurčuje. Pokud si ovšem počtete v průvodcích trochu víc, zjistíte ke svému zděšení, že Ushuaia je pouze druhým nejjižnějším městem. Tím prvním je chilské Puerto Williams. Tam se ovšem dostanete jen velmi obtížně, zvlášť pokud jste limitováni časem a tak Vám asi nezbyde nic jiného než vzít tvrdou realitu a zůstat v Ushuaie. Ale nezoufejte, rozhodně to nebude k zahození.

Ushuaia je vlastně hlavní město Argentinské Ohňové Země. Průměrná zimní teplota je asi 1,5°C (zima je tu v červenci) a letní teploty se pohybují okolo deseti stupňů. Rozkládá se na úzkém pruhu země mezi kanálem Beagle a z druhé strany je lemována vysokým horským masivem. Pravoúhlá síť ulic mezi dřevěnými domky by dozajista působila nudně nebýt za nimi ohromující panoráma horských vrcholků s bílými čepicemi. Domy vyšší než tři patra byste tu hledali opravdu jen těžko. Ulice s rozličně barevnými domky navazujícími jeden na druhý stoupají od moře v prudkém kopci až k úbočím hor. Jen samotná představa toho, že za tímto masivem leží divočina kam málokdy vkročí noha člověka je úžasná. Už samotné městečko krčící se na svazích hor a vzdorující nepřízni počasí na mě působilo velmi zvláštním a nepopsatelně klidným dojmem.

Pokud do Ushuaii přiletíte, stejně jako většina ostatních návštěvníků, nezbyde Vám nic jiného než si vzít taxi z letiště do města. Nebo můžete jít po svých, ale je to zhruba 3 km. S taxikářem se domluvte předem na ceně a klidně jich oběhněte i víc. Znáte to, jste prostě v Jižní Americe. Pokud nemáte domluvený hostel, nechte se odvézt na Av San Martín. Je to vlastně hlavní třída města, jež se táhne rovnoběžně s pobřežím a leží na ní většina obchodů a cestovních kanceláří. V Ushuaie bohužel není kemp (nebo jsme jej neobjevili), ale hostely nejsou drahé a místo se tu sehnat dá. Většina jich je na ulicích nad hlavní třidou (např ulice Gdor Félix Paz). Špatná není refugio El Mochilero. Autobusové nástupní a výstupní body jsou v přístavu hned v centru města.

Chystáte-li se odjet autobusem, není na škodu si  zamluvit spoj dopředu. Zvláště je-li Vás víc. Místa nebývají volná a mohli byste tu neplánovaně zůstat další dva nebo tři dny.

Co dělat v Ushuaie. Rozhodně stojí za návštěvu výlet lodí kanálem Beagle zahrnující pozorování lvounů a tučňáků z bezprostřední blízkosti. Tuhle atrakci si rozhodně nenechte ujít. Pokud jste zmiňovaná zvířata ještě nikdy neviděli je to skutečně zážitek. I když jízda trvá 6 hodin, nebudete se nudit.

Dalším místem, kam proudí davy turistů, je národní park Tierra Del Fuego. Na park si vyhraďte minimálně dva dny. Je tu několik kempů v nichž se bez problémů ubytujete, protože migrace návštěvníků je zde opravdu velká. Málokdo zůstává na Ohňové Zemi déle než tři dny. Z přístavu přímo do jednotlivých center parku odjíždí bílé dodávky za jednotnou cenu. Někdy je možné chytit si mikrobus i na ulici v Ushuaie. Pokud nejsou plné, objíždí s nimi řidiči ulice a pokřikují nabídky na kolemjdoucí. Taxíky mají vjezd do parku zakázán, takže by Vás taxikář vyložil pouze u brány a to je ještě pěkně daleko.

Určitě nejexotičtější aktivitou jsou výpravy na Antarktidu, které se ovšem cenově pohybují od 2500-5000 dolarů. Záleží jestli jsou v akci nebo ne. Lodě plující do těchto končin bývají vybaveny vlastním operačním sálem a vším potřebným, protože loď výprava trvá přibližně dva týdny a po většinu této doby jsou její účastníci naprosto izolovaní od civilizace.

Pokud se chystáte do chilské nebo argentinské Patagonie, zvažte i návštěvu Ohňové Země. Uvidíte, že to bude stát za to.

Ushuaia_01.jpg Ushuaia_02.jpg Ushuaia_03.jpg
Ushuaia_05.jpg
Ushuaia_06.jpg Ushuaia_07.jpg
Ushuaia_10.jpg
Ushuaia_11.jpg Ushuaia_09.jpg

Foto: Ushuaia, Argentina - TREKY.CZ