Velký okruh na kole - z Prahy na Okoř, do Kralup a zpět podél Vltavy

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk

IMG_0289Typ kola: horské / trekové; Vzdálenost: 65 km

Přibližně pětašedesáti kilometrový okruh, který začíná i končí v pražské Šárce je vhodný spíše pro horská kola, nicméně lze jej objet i na treku. Vyžaduje to sice o něco dobrodružnější povahu, ale dáte to. A co za to uvidíte? V první řadě je to hrad Okoř, který leží zhruba ve čtvrtině trasy, poté překrásnou krajinu mezi Okoří a Kralupami a nezapomenutelnou stezku po břehu Vltavy s koloritem příjemných posezení a hospůdek. A říční přívoz z Klecánek do Roztok na konci trasy je už jen ta třešnička na opravdu chutném dortu.


Celou dobu vás povedou turistické trasy, takže dezorientace se rozhodně bát nemusíte. Trochu složitější je situace pouze v Kralupech, kde se po značkách musíte dívat opravdu pozorně. Navíc se tu červená, po které jste přijeli, dělí a vede buď zpět do Prahy, nebo na Říp. Jinými slovy, až uvidíte želvovitý tvar hory, znamená to, že jste se nedali po té správné.

Charakteristika:
Fyzicky náročnější je pouze první čtvrtina v úseku Praha - Okoř. Poté již pojedete prakticky po rovině.

Trasa:

Z Prahy na Okoř
Trasa vede prakticky celou dobu po turistických stezkách Vyrazíme z Divoké Šárky, od restaurace Mc Donald. Odtud vede žlutá turistická trasa k Vaníčkovu pomníku. Zhruba 200-300 metrů za ním odbočuje před altánkem ze žluté pěšina doleva, kterou odbočíme, polní cestou nás dovede k silnici vedoucí z Pražského okruhu do Horoměřic. Tu přejdeme rovně, dojdeme k Pražskému okruhu a budeme podle něj po polní cestě pokračovat směrem od Prahy až do Přední Kopaniny, kde u kostela začíná žlutá turistická značka. Nebojte se, není to nic složitého a i s naprosto podprůměrným orientačním smyslem tu nejde zabloudit. Základem je, dostat se do Přední Kopaniny. Z Přední Kopaniny vyrazíme po žluté k rozcestníku Sv. Juliána a odtud nás červená dovede až na Okoř.

Z Okoře do Kralup
Okoř - Zákolany - Kralupy ........................... po červené tur. značce
( V Kralupech odbočte po správné červené zpět na Prahu, ne na Říp)

Z Kralup do Prahy
Kralupy - Dolánky - Klecánky ..................... po červené
V Klecáncích se přepravíte do Roztok, na druhý břeh, přívozem. V sezóně jezdí do osmi hodin každou celou a půl hodinu. Pokud byste jej nestihli, budete prostě pokračovat do Prahy po červené. Ta vás dovede do Tróje.

Roztoky - Únětice .................................... po modré
Únětice - Horoměřice ............................... po zelené
Horoměřice - Sv. Juliána ........................... po červené

U Sv. Juliána byste to již měli poznávat, tudy jste projížděli před několika hodinami. Zpět do Divoké Šárky se vrátíte stejnou cestou, kterou jste sem přijeli. A u restaurace Mc Donald's vyjížďku ukončíte.

Zajímavá místa podél trasy:
- Hrad Okoř
- Stezka podél Vltavy
- Údolí Únětického potoka

Okruh: Ano

Občerstvení:
- Okoř
- Kralupy
- Podél Vltavy je opravdu nespočetně hospůdek a stánků

 

IMG_0287 Okor_01

Foto: TREKY.CZ