Dvouhodinový okruh ze Zbraslavi do Davle - něco pro labužníky na horských kolech

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk

Davle_02Typ kola: horské; Vzdálenost: 28 km

Kdo z Pražáků opravdu jezdí na horském kole, bezesporu zná terény, které začínají za částí Prahy 5 - Zbraslaví. Zbraslavská pekla, jak se mezi některými skupinkami vyznavačů terénní cyklistiky přezdívá těmto místům, patří mezi technicky náročné pasáže, které vás budou nutit vynaložit hodně sil a umu, abyste nemuseli potupně slézat z kola.

Výškový profil trasy

vrane_profil

Mapa

vrane_mapa

Okruh je poměrně krátký (28 km) a zdolat se dá za necelé dvě hodiny, takže pokud jste zrovna slíbili manželce, nebo přítelkyni, že budete za chvíli doma, lze to bez problému dodržet a přitom si užít dvě hodinky pořádného zápřahu.

Ze Zbraslavi vyrazíme po silnici směrem na Vrané nad Vltavou. Po několika stech metrech dojedete do chatové osady Jarov, tady pozor. Zhruba uprostřed vesnice odbočuje červená ze silnice doleva a není to příliš dobře značené. Cesta většinou vypadá jako potok a teče po ní dost vody, ale nebojte, je to jen kousek a navíc, jste přece bikeři a tohle vás nemůže rozhodit, ne?

Odsud budeme pokračovat po vlnící se pěšince podél železniční trati, až k zastávce Jarov, na začátku Jarovského údolí. Červená pokračuje dál do údolí, a my se při stoupání do mírného a táhlého kopce můžeme bavit pohledem na domky postavené po stranách potoka, překlenutého nesčetnými mostky, z nichž většina slouží jejich majitelům i jako parkoviště.

Pozorně sledujte červenou, protože zhruba za kilometr od nádraží bude prudce uhýbat vpravo do prudkého kopce, téměř v úhlu 180-ti stupňů.

Následující technický úsek je opravdu pro otrlé. Po pěšince, která se místy svažuje do suťovitého srázu, budete prudce stoupat v několika ostrých serpentýnách, které lze projet jen s vynaložením veškerého umu. Kombinace kopce, šikmé cesty a serpentýn je opravdu maso.

Pokud jste ani jednou nestoupli na zem, gratuluji. Mně osobně se to podařilo asi jen jednou a tak budeme zaslouženě pokračovat sjezdem do Vraného nad Vltavou, opět po červené.

Z Vraného nás červená povede po silnici několika kilometrovým táhlým kopcem, než nastoupáme potřebné metry a poté s námi mezi chatkami zabočí do lesa. Následuje krásný sjezd místy po skalních blocích přes celou stezku dolů zpět k řece. Odsud je to do Davle už jen chvíle.

Do Davle dojedete po mostě pro pěší, a zde se po silnici doprava. Po levém břehu řeky vás silnice dovede zpět do Zbraslavi.

Charakteristika:
Fyzicky velmi náročné, některé pasáže jsou velmi náročné i technicky. Pouze pro zkušené borce.

Trasa:
Ze Zbraslavi až do Davle nás povede červená turistická značka, zpět pojedeme po hlavní silnici (Slapy - Praha), podél Vltavy, zpět až k mostu, od kterého jsme startovali.

Praha Zbraslav (železniční stanice) - Jarov - Zvole - Vrané n. Vltavou - Nová Březová - Oleško - Libřice - Davle - Měchenice - Praha Zbraslav.

Jak se tam dostat:
Autem do Zbraslavi, železniční zastávka je na druhé straně řeky, než je město, za mostem doprava. U zastávky je malé parkoviště, kde obvykle už parkují auta bikerů, kteří vyjeli před vámi. Pokud máte víc času, můžete z Prahy přijet po cyklostezce, která vede podél Vltavy prakticky z centra až do Zbraslavi ke zmíněnému mostu.

Okruh: Ano

Občerstvení:
Hospody najdete v každé vesnici, kterou budete projíždět. Asi nejlepším místem, kde si dát zasloužené pivo je Davle, protože odsud se budete vracet už jen po silnici.