Cykloohruh po nejvýchodnější části hřebene Orlických hor.

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk

zemska_branaTyp kola: horské; Vzdálenost: 45 km

Cyklotrasa, která vás provede východní částí hřebene Orlických hor, navštíví známou tvrz Hanička a poté dojde na samotný konec hřebene - Zemskou bránu.

Výchozím bodem pro tuto cyklotrasu je Rokytnice v Orlických horách. Přímo z náměstí nás žlutá turistická značka odvede do Jůlinčina údolí. U rozcestníku Hamernice se dáme doprava po modré tur. značce do známého lyžařského střediska - Říček. Příjemná lesní cesta vede celým údolím, poté začne mírně stoupat a pak už vás přivítají první chaty a domy v Říčkách. Modrou turistickou značku budeme následovat i nadále, ale teď začne být terén poněkud prudší a náročnější. Skoro pět kilometrů dlouhý a prudký kopec lesem vás pořádně potrápí, než stanete na rozcestí "U Anenského vrchu".

Zde se dáme po cyklotrase 4071 doprava, která vede po hřebeni spolu s červenou tur. značkou. Doposud to bylo asi dost náročné, pravda což? Ale odteď si můžete dosyta vychutnat dlouhé a souvislé klesání prakticky až k Zemské bráně. Celou dobu až k bráně budeme sledovat červenou turistickou značku.

Za pár okamžiků stanete na tur. Rozcestníku "Pod Anenským vrchem". Tady doporučuji udělat si odbočku na vrchol Anenského, stojí tu nová rozhledna a nabízí překrásné výhledy na všechny strany.

Od rozcestníku "Pod Anenským", kam se vrátíme zpět od rozhledny, budeme pokračovat po červené, okolo Haničky, až k Zemské bráně.

Od Zemské brány se vydáme po modré, přes Pašeráckou lávku do Klášterce nad Orlicí. Hned první úsek za Zemskou branou je trochu náročnější a s kolem na zádech si zašplháte, ale nenechte se tím odradit, je to opravdu jen asi dvacet metrů a poté již opět jedete. Pro extrémnější bikery to bude příjemné zpestření.

Modrá nás dovede do Klášterce nad Orlicí, odkud zamíříme na Kunvald, kde přesedláme na první cyklostezku tohoto dne - č. 4070. Ta nás dovede po klikatící a vlnící se silnici zpět do našeho výchozího místa - Rokytnice v OH.

Charakteristika:
Fyzicky opravdu náročná trasa, zejména stoupání na začátku je opravdu vyčerpávající "peklo" a dá zabrat i těm neotrlejším.

Trasa:
Rokytnice - Hamernice - Říčky - U Anenského vrchu - Hanička - Zemská brána - Klášterec n. Orlicí - Kunvald - Rokytnice v OH

Zajímavá místa podél trasy:
- Rozhledna na Anenském vrchu
- Tvrz Hanička
- Zemská brána

Okruh: Ano

Převýšení: 510 m (celkem nastoupáte 880m)

Občerstvení:
Restaurace a hospody najdete - Říčky, Hanička, Poblíž Zemské brány je výborná Orlická chata (jeďte směrem na Bartošovice, odbočka na chatu je po zhruba 500-ti metrech doleva nahoru do lesa), Klášterec

Podrobný rozpis trasy:

Rokytnice v OH - Hamernice .... po modré tur. značce

Hamernice - Říčky ..... po žluté tur. značce

Říčky - U Anenského vrchu ....... po modré tur. značce

U Anenského vrchu - Hanička - Zemská brána ... po červené tur. značce

Zemská brána - Klášterec n. Orlicí - Kunvald ...... po modré tur. značce

Kunvald - Rokytnice v OH ...... - po cyklostezce č. 4070

 

orlice_u_zemske_brany orlicka_chata paseracka_lavka

Foto: Orlické hory - TREKY.CZ