Šerlich - Velká Deštná - na kole po hřebeni Orlických hor.

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk

Na ŠerlichTyp kola: horské; Vzdálenost: 30 km

Tenhle okruh je pořádně fyzicky náročný a připravte se na to, že jej pojedete 5-6 hodin. Odměnou jsou ovšem krásné výhledy ze samotné hřebenovky Orlických hor a nádherný sjezd.

Vyrazíme z Deštného v Orlických horách směrem na Šerlich. Cílem první etapy bude vyhlášená Masarykova chata, jež na Šerlichu stojí. Tuto část pojedeme sice po silnici, ovšem připravte se na pořádné peklo, protože budeme nastoupávat veliký výškový rozdíl a průměrně trénovanému cyklistovi bude trasa trvat zhruba třičtvrtě hodiny.

Možná si nahoře budete připadat na konci sil, ale vězte, že odsud to bude už jen lepší. První úsek by opravdu odstrašil kdekoho. Naštěstí nabídne chata na Šerlichu dost ze své vynikající kuchyně, aby vaše svaly během krátké zastávky stačily zregenerovat a silná vůle vyhnala trudomyslnost z hlavy.

Pokud jste se už tady nerozhodli skončit, a věřte že by to byla škoda, pokračujte odsud po cyklotrase č. 4071 k nejvyššímu vrcholu Orlických hor - Velké Deštné. Cyklostezka nás dovede až k bufetu pod Velkou Deštnou, odkud si po zelené turistické značce můžete udělat odbočku na samotný vršek hory. Je to asi 200 metrů.

Od bufetu nás povede dále po hřebeni opět cyklotrasa č. 4071, podél bunkrů pohraničního opevnění, až k Pěticestí, kde hřebenovku "Orliček" opustíme. Na Pěticestí najdete další bufet, ne nepodobný tomu, u kterého jste před chvílí stavěli pod Velkou Deštnou.

Odsud budeme klesat po žluté turistické značce do Zdobnice. Cesta zpočátku vede po asfaltové silničce, ale poté se dostanete do lesa a můžete si plně užívat sjezdu na horském kole. Za chvíli se před vámi vynoří první chalupy Zdobnice a vy sjedete dolů do údolí k autobusové zastávce ve Zdobnici. Kousek od ní stojí hotel Zdobnice, který bývá otevřený celoročně.

Přímo u autobusové zastávky začíná další cyklotrasa - č.4070, která nás po úzké silnici, přes Luisino Údolí, dovede zpět do Deštného v Orlických horách. Pakliže jste tento okruh ujeli, gratuluji, protože to opravdu není nic pro slabé čajíčky.

Charakteristika:
Fyzicky velmi náročná trasa s velkými výškovými rozdíly

Trasa:
Deštné v OH - Šerlich .... po silnici

Šerlich - Pod Velkou Deštnou - Pěticestí .... po cyklostezce 4071

Pěticestí - Zdobnice .... po žluté tur. Značce

Zdobnice - Luisino Údolí - Deštné v OH .... po cyklostezce 4070

Okruh: Ano

Převýšení: 440 m

Občerstvení:
Masarykova chata na Šerlichu
Bufet pod Velkou Deštnou
Bufet na pěticestí
Zdobnice
Deštné v OH