Okruh z Nymburka do Kersku - je libo divočáka se šípkovou, nebo se zelím ?

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk

nymbursko_hajenka_kerskoTyp kola: trekové

Vzdálenost: 43 km

Pokud patříte mezi ty, jež na kole zaúpí pokaždé, když před sebou uvidí kopec, budete touto trasou nadšeni. Přestože by vás mohlo odradit 43 kilometrů, věřtě, že trasa je naprosto rovinatá a i pro naprosto netrénované cyklisty to bude příjemná projížďka.

Z Nymburka (od turistického rozcestníku) vyrazíme po červené turistické značce (směr Kersko), která nás povede celou první polovinou dnešní trasy. Stále jedeme po červené a zájemci si mohou odbočit k slavným borovicím (Krásná Pepína a Švarná Tonka). Až dojedeme na silnici v Kersku u Josefova pramene, tak odbočíme po silnici doleva a po asi 500 metrech dojedeme ke slavné Hájence v Kersku, kam chodil na pivo i Bohumil Hrabal. Pokud si pamatujete slavný film Slavnosti sněženek, pak právě v této hájence probíhala hádka myslivců o to, jak připravit střeleného divočáka. Se šípkovou nebo se zelím ? Vy se hádat nebudete muset, hospoda má obé ve stálé nabídce.

(Nedaleko od Josefova pramene je pro zájemce možno navštívit Hrabalovu chatu s číslem popisným 0315.) Po občerstvení se vracíme zpět na červenou stezku, která se za Kerskem napojuje na málo frekventovanou silnici do Semic. V Semicích je další „povinná“ zastávka v pivnici U Irenky. Dále pokračujeme po červené, která se ještě v Semicích stáčí zpátky k Labi.

Přijedeme po levém břehu k silničnímu mostu v Litoli. Most je nejlepší zdolat pěšky po schodech a ihned za mostem (zase seběhnout schody) se napojíme na cyklotrasu 24, která vede souběžně se žlutou turistickou podél řeky zpět do Nymburka. Držíme se stále labské cyklotrasy 24, která nakrátko odbočí k vesnici Ostrá, a po spojení s modrou turistickou značkou se vrací k řece.

Po průjezdu Mydlovarského luhu, kde je možno navštívit zříceninu Mydlovary, opouštíme cyklostezku a odbočujeme po modré směrem na Kostomlaty. Po pěšince a dále polní cestě dojedeme po modré až k Sokolovně Kostomlaty, kde nás čeká další zasloužená zastávka.

Za Sokolovnou pokračujeme po hlavní silnici a po pár desítkách metrů odbočíme za restaurací U Evy směrem na Doubravu. Těsně před Doubravou zahneme vlevo do Kostomlátek. Tam se opět napojíme na cyklostezku 24 a pohodlně po asfaltce dojedeme až do Nymburka. Po pěší lávce překonáme Labe a akci zakončíme v oblíbené pivnici Žofín.

Charakteristika:
Okruh vede rovinatým terénem po polních, lesních cestách a cyklostezkách. Jen velmi malá část je po silnici. Jedná se o krásnou projížďku, kterou můžete bez problému absolvovat i s dětmi.

Trasa:
Nymburk - Kersko - Semice - Kostomlaty - Nymburk

Okruh: Ano

Převýšení: 0 m