Na Kunětickou horu z Hradce - silniční okruh pro každého

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk

kuneticka_hora_02Typ kola: silniční / trekové; Vzdálenost: 40 km

Rovinatá krajina v okolí Hradce Králové slibuje vyjížďky, při kterých se rozhodně nepředřete. Pravda, jsou zde trasy, které vám značně uberou dechu, nicméně ta následující mezi ně rozhodně nepatří. Silniční okruh, jehož cílem je z dálky viditelný hrad Kunětická hora, ujede bez problémů kdokoliv s minimální kondicí. Jedinou námahou tedy zůstane vyšlapat, případně vytlačit kolo, na kopec k samotnému hradu.

Hrad Kunětická hora
Počátky hradu se datují zhruba do poloviny 14. století a významnou roli hrad sehrál později, když se stal opevněným místem husitů. Poté byl přestavěn rodem Pernštejnů, který jej získal. Bohužel se do dnešních dob nedochovala jeho podoba z dob největšího rozmachu, neboť byl nejprve pobořen Švédy a poté byly stavby narušeny lámáním kamene ze skály, na které hrad stojí.

Jádro dnešního hradu je tvořeno zrekonstruovaným palácem s vnitřním uzavřeným nádvořím, kruhovou věží a kaplí sv. Kateřiny. Zachovala se také část obranných hradeb s baštami a dělostřeleckými střílnami.

Každý rok se skála pod Kunětickou horou otevírá, aby odvážným, kteří se nebojí do ní vstoupit, ukázala bludiště s chodbami vykládanými zlatem a drahokamy. Ale i tak je prý vstoupit a hlavně pobývat uvnitř hory nesnadné, po chodbách bloudí přízraky mnichů z Opatovického kláštera, který byl dobyt a vypálen husitským vojskem.

Profil:

hradec_kuneticka_hora_profil

Mapa:

hradec_kuneticka_hora_mapa

Mapa a profil byly vytvořeny aplikací Turistické trasy, www.trasy.net

Charakteristika:
Nenáročný okruh po vedlejších silnicích v okolí Hradce Králové. Vhodné pro kohokoliv, je to celé po rovině.

Trasa:
Z Hradce vyrazíme po cyklotrase č. 4198, kterou za Praskačkou opustíme a budeme se orientovat klasickým silničním značením

Z Hradce Králové na Kunětickou Horu
Hradec Králové, Kukleny - Plačice - Praskačka - Sedlice - Krásnice - Staré Ždánice - Stéblová (žel.st) - Srch - Kunětická hora

Zpět do Hradce Králové
Kunětická hora - Němčice - Dříteč - Bukovina - Vysoká nad Labem - Hradec Králové, Moravské předměstí

Jak se tam dostat:
Do Hradce se dostanete s kolem bez problémů i vlakem. Čtvrť Kukleny leží prakticky hned za hlavním nádražím.

Okruh: Ano

Občerstvení:
Občerstvit se a odpočinout si můžete prakticky v každé vesnici. Všude jsou restaurační zařízení. Přímo pod Kunětickou horou je restaurace a staročeská stodola.

 

kuneticka_hora_01 kuneticka_hora_03 kuneticka_hora_06
kuneticka_hora_04
kuneticka_hora_05 kuneticka_hora_07