Z Rovenska na Trosky - výlet na odpoledne

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

troskySiluety dvou kamenných postav netřeba představovat zřejmě nikomu. Panna a baba shlížejí zvysoka do okolní krajiny a i ony jsou zdaleka nepřehlédnutelné. Zhruba devítikilometrový okruh, který začíná v Rovensku pod Troskami nás provede okolní krajinou hradu, vystoupá až k branám zříceniny samotné a poté se vrátí zpět do Rovenska, aby prakticky po celou dobu, jež po něm půjdete nabízel výhledy na tento jedinečný hrad.

Borecké skály
Z Rovenska až na Trosky nás povede modrá turistická značka, jež nejprve zamíří k na Čechovu vyhlídku a k Boreckým skalám. Menší skalní město je většinu času osamělé, hlavně díky tomu, že leží bokem od hlavních turistických atrakcím, a můžete si tak vychutnat pocit samoty uprostřed pískovcových bloků. Vyhlídky na skalách ukazují cíl příští etapy - hrad Trosky.

Přes obec Borek nás modrá povede až k braně samotného hradu, jíž dosáhneme po zdolání závěrečného prudkého stoupání.

Trosky
Se stavbou hradu bylo započato koncem 14. století, jeho místo bylo velmi vhodně zvoleno, neboť z obou boků byla stavba chráněna čedičovými skalami, na nichž byly postaveny obě věže - obdélníková Panna a pětiúhelníková Baba. Hrad byl nějakou dobu ve vlastnictví krále Václava IV. Poté připadl hrad Ottovi z Bergova a jeho synovi. Hrad byl několikrát obléhán, dobyt byl však pouze jednou. V roce 1438, kdy jej ukořistili dva obávaní loupežíví rytíři a zajali majitele, pokusil se zemský správce hrad dobýt, ale opět marně. Jeskyně pod hradem prý vedla k podzemnímu jezírku, které sloužilo místo studny (na hradě studna opravdu není).

Charakteristika:
Nenáročná trasa, stoupání a klesání je pouze k hradu Trosky

Trasa:
Rovensko pod Troskami - Borek - hrad Trosky  - Dlouhá Ves - Rovensko pod Troskami

Okruh: Ano

Jak se dostat na začátek a konec turistické trasy:
Rovensko je centrem oblasti, dostanete se sem bezproblémově vlakem i autobusem. Z vlakového nádraží k rozcestníku na náměstí, odkud začíná tato trasa, je to zhruba 500 metrů.

Čas: 3 h

Vzdálenost: 9 km

Občerstvení:
Rovensko, Borek, Trosky (hospoda u hradu)

Kdy vyrazit:
Kdykoliv

Podrobný rozpis trasy:
Rovensko pod Troskami - Borek - hrad Trosky ....... po modré
hrad Trosky - Dlouhá Ves - Ktová žel. st. - Rovensko pod Troskami ..... po zelené