Celodenní velký okruh Maloskalskem

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Suche_skaly_03.jpgPoměrně dlouhá trasa (21 km), která nás provede prakticky velkou částí Maloskalska začíná i končí v Turnově. Tenhle pěší výlet vám pravděpodobně zabere celý den, protože na cestě leží mnoho krásných míst oblasti nazývané Maloskalsko.

Vyrazíme z Turnova po červené turistické značce směrem na Voděrady a Frýdštejn. Ještě se ani pořádně nestačíte dostat do tempa a už je tu první dnešní zastávka - Dlaskův statek v obci Dolánky. Statek je typickou ukázkou původního domu z Pojizeří, který zde stojí již od roku 1716. Stavení sice prodělalo řadu stavebních úprav, ale stodola i několik dalších částí je původních.

Ze statku budeme po červené pokračovat dál ke skalnímu hrádku Drábovna, kam vede z červené krátká odbočka. Z hradu tu bohužel zbyly dnes jen díry vytesané do skály, kde byly upevněny trámi. I přesto je to ale zajímavé místo a stojí za prohlédnutí. 

Poté nás červená povede přes obec Voděrady do Frýdštejna, vesnice, nad níž se tyčí známý skalní hrad. Jeho 15 m vysokou věž, která stojí na skalním ostrohu je vidět už z dálky. 

Dál budeme pokračovat k dalšímu hradu - Vranovu, nazývaným též Pantheon nad Malou Skálou, od kterého sestoupíme dolů do vesnice samotné. Jste v polovině trasy a máte-li tedy zcela oprávněný hlad, nezapomeňte zavítat do hospody U Boučků, která je tu velmi proslavená svým výborným jídlem a pivem. 

Z Malé Skály nás povede pro změnu modrá turistická značka směrem na Zbirohy. Dopřejeme si výhledu zpět na vesnici z vyhlídky Chléviště, a poté co pěšina obkrouží masiv Besedických skal, zamíříme ke zřícenině hradu Zbirohy. Z hradu tu zbylo několik chodeb, průchodů a obvodových zdí.

Zbirohy prý pocházely za 14. století a dodnes tu podle pověsti straší duch černého rytíře, který tu byl sťat za své loupeživé výpravy. Do hradu se prý se svými věrnými ukryl před spravedlností a když se pokusil z obleženého hradu uprchnout, byl dopaden. Dodnes tak nemá jeho duše klidu. 

Ze strašidelného hradu nás odvede zelená turistická značka, kterou budeme následovat zpět do výchozího bodu - Turnova.

Charakteristika:
Dlouhá a na stoupání a klesání náročná trasa. Rezervujte si na ni dost času.

Trasa:
Turnov – Dolánky – Drábovna – Frýdštejn – Malá Skála – Zbirohy – Zrcadlová Koza – Turnov

Okruh: Ano

Jak se dostat na začátek a konec treku:
Turnov je největší dopravní uzel v okolí, kam se dostanete autobusem i vlakem prakticky odkudkoliv.

Čas: 6-7 h

Vzdálenost: 22 km

Občerstvení:
V Turnově, Dolánkách a Malé Skále

Kdy vyrazit:
Kdykoliv

Rezervace a poplatky:
Platí se vstupy do hradů Vranova a Frýdštejna.

Rozpis trasy:
Turnov - Dolánky-  Záborčí - Drábovna - Voděrady - Frýdštejn - Vranov - Malá Skála ....... po červené

Malá Skála - pod Zbirohy - Zbirohy ..... po modré

Zbirohy - Betlémský mlýn - Zrcadlová koza - Turnov ........ po zelené

 

Frydstejn_02 Frydstejn_07 Pantheon_01
Suche_skaly_02.jpg Suche_skaly_07.jpg

Foto: Frýdštejn, Malá Skála - TREKY.CZ