Klokočské průchody a Rotštejn - celodenní okruh za skalními divy

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk

Klokocske_skaly_06.jpgČtrnáctikilometrový okruh, který začíná i končí v Turnově, není ani dlouhý, ale ani krátký. Zhruba pětihodinový vycházka vás provede na hřebeni Klokočských skal a pokud si nezapomenete baterku, pak můžete navštívit Postojnou jeskyni, původní domov pravěkých lidí.

Nejvýhodnější je začít v Turnově, přece jenom je to zdejší hlavní dopravní uzel a necestujete-li autem, pak se sem dostanete nejsnáze. Z Turnova nás povede červená turistická značka spolu se zelenou. Vyrazíme směr Károvsko, Záholice a Klokočské průchody / Klokočí.

Trasa vede několik prvních kilometrů po silnici a bude vám zřejmě ze začátku připadat nudná, ale nenechte se odradit. V Záholicích odbočí do lesa, povede vás postupně přes několik vyhlídek v Klokočských skalách a skončí na rozcestníku nad Klokočskými průchody, kterými sejdete dolů až k hospodě v Klokočí.

Tady je možné se občerstvit a poté se po schodech vrátíme zpět k rozcestníku Klokočské průchody, kde si uděláme malou jedosměrnou odbočku směrem na Rotštejn, po žluté.

Tahle část trasy je vůbec nejzajímavější, a tak ji rozhodně nevynechejte. Cesta v úzkých skalních průchodech je usnadněna vytesanými nebo dřevěnými schody a zlatým hřebem je Rotštejn.

Rotštejn
Dnes již zřícenina částečně zděného a částečně skalního hradu. Hrad pochází už ze 13. století a podle pověsti byl pod ním uložený poklad. Skála nad ním se prý otevírá jen na Velký Pátek. Poblíž hradu najdete i skálu, která se stala filmovým ztělesněním vstupu do pekla v slavné pohádce "S čerty nejsou žerty".

Z Rotštejna se vrátíme stejnou cestou po žluté až k rozcestníku Klokočské Průchody a budeme po žluté pokračovat směrem k Postojné jeskyni a Mírové pod Kozákovem.

Postojná jeskyně
Jeskyně je volně přístupná, vstup do ní je přibližně 5 metrů od žluté turistické značky. Úzkým vstupem se protáhnete až do hlavního jeskynního prostoru o velikosti 18x16 metrů. Jeskyně sloužila jako útočiště už pravěkým lidem, takže pokud jste nezapomněli baterku, zpestřete si výlet "speleologickým průzkumem".

Od jeskyně budeme dál pokračovat po žluté značce, která nás dovede zpět do Turnova.

Charakteristika:
Krásná trasa po skalních chodnících a průchodech. Fyzicky nepříliš náročná

Okruh: Ano

Jak se dostat na začátek a konec treku:
Do Turnova se dostanete naprosto bezproblémově autobusem nebo vlakem. Pokud jedete autem, dá se parkovat přímo na náměstí, kde je i turistický rozcestník.

Čas: 5-6 h

Převýšení: 181 m

Vzdálenost: 14 km

Občerstvení:
Po cestě je několik hospod a restaurací, přímo v polovině trasy je hospoda v Klokočí.

Kdy vyrazit:
Kdykoli, nicméně v zimě může být trasa dost obtížná, pokud v průchodech leží sníh nebo led, je skála velmi kluzká a nebezpečná.

Rezervace a poplatky:
Nejsou

Podrobný rozpis trasy:
Turnov - Hrubý Rohozec  - Károvsko - Záholice - Klokočské Průchody ..... po červené

Klokočské průchody - Rotštejn (a zpět) ..... po žluté

Klokočské průchody - Postojná jesk. - Mírová pod Kozákovem - Turnov .... po žluté

 

Klokocske_skaly_01.jpg Klokocske_skaly_02.jpg Klokocske_skaly_03.jpg
Klokocske_skaly_04.jpg Klokocske_skaly_07.jpg Klokocske_skaly_08.jpg

FOTO: Klokočské skály - TREKY.CZ