Vranov (Pantheon) - Frýdštejn - Drábovna, tři hrady Maloskalska za jeden den

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk

Frydstejn_01Vzdálenost: 8 km; Čas: 3-4h

Přestože je tento výlet poměrně krátký (pouhých osm kilometrů), je možné, že vám vystačí na celý den. Jeho program bude vskutku pestrý. No posuďte sami. Pokud se rozhodnete následovat zde popsanou trasu, navštívíte tři hrady. Tedy vlastně zříceniny, ale i přesto minimálně ty první dva stojí zato. 

Začneme v obci Malá Skála, podle které dostal region své jméno. Vesnice je sevřená hluboko v údolí Jizery, a tak již letmý pohled do okolních strání, na nichž se tyčí skalní věže, nám napoví, že budeme stoupat. 

Pantheon (Vranov)
Prvním cílem dnešní trasy bude Pantheon, výrazný letohrádek ve tvaru kaple, který se pyšně vypíná na vysoké skále nad údolím. Pantheon vznikl v roce 1802 a byl postaven na základech původního hradu Vranova, založeného v patnáctém století. Se svou čtyřset metrovou délkou se tato původně gotická pevnost řadí k nejkomplikovanějším skalním hradům u nás. Prohlídka hradu vás provede všemi jeho zákoutími a po úzkých skalních schodech vyšplhá až na skalní vyhlídku u kříže.

Od Pantheonu budeme pokračovat po červené turistické značce. Po přibližně dvou kilometrech se lesní porost otevře a nabídne pohled na majestátní věž dalšího skalního hradu - Frýdštejna.

Frýdštejn
Hrad stojí na mohutném pískovcovém ostrohu, vysoko nad okolní krajinou. Vznikl někdy v druhé polovině 14. Století a patřil rodu Markvarticů. Původně byly součástí hradu i dřevěné stavby, které se dodnes ovšem nedochodaly, a tak se můžeme pokochat pouze pohledem na skalní hradby, místnosti a sklepy vytesané přímo do skály a hradní věž, vysokou 15 metrů, ze které je vidět daleko do okolní krajiny. V tomto kraji je podobných hradů několik, ovšem Frýdštejn svojí architekturou patří bezesporu k nejpozoruhodnějším.

Od vstupních dveří hradu Frýštejna budeme opět po červené značce pokračovat do vesnice pod hradem, která nese jeho jméno. Pokud máte hlad nebo žízeň, neváhejte se zde občerstvit, protože další možnost budete mít až v cíli - Malé Skále. Dál budeme pokračovat po červené značce přes malou vísku Voděrady k rozcestníku Drábovna, vzdálenému zhruba 2 km. Tady se dáme malou odbočkou po modré značce k bývalému malému skalnímu hradu Drábovna.

Drábovna
Ve středověku tu stával malý hrádek, který měl za úkol střežit obchodní cestu podél Jizery. Podle pověsti prý zdejší loupežníci unesli z nedaleké vesnice mladou dívku. Ta však v nestřežené chvíli utekla a zatímco loupežníci popíjeli, přivedla s sebou chasu, která je poté, co usnuli svázala a předala Turnovskému katu.

Zpět k rozcestníku Drábovna pod hradem se vrátíme stejnou cestou a po modré budeme pokračovat do Malé Skály. Rozhodně doporučuji návštěvu Boučkova statku, roubené hospody s výtečnou kuchyní a pivem.

Charakteristika:
Jedná se o klasickou turistickou trasu, výstup z Malé Skály na Pantheon je ovšem poměrně fyzicky náročný.
Celý okruh se pochopitelně dá "uběhnout" za 3 hodinky, ale pokud chcete navštívit hrady a některý z hostinců po cestě, bude vám to trvat dvakrát tak dlouho, tedy uvedených 5-6 hodin 

Trasa:
Malá Skála - Vranov (Pantheon) - Frýdštejn - Voděrady - Drábovna - Malá Skála

Okruh: Ano

Jak se dostat na začátek a konec treku:
Do Malé Skály se bezproblémově dostanete vlakem, autobusem nebo autem po silnici č. E65 (10), která spojuje Turnov a Železný Brod. Autobusová spojení, stejně jako vlaková jsou dost častá a pokud nejedete například z Moravy, dá se to pojmout na jednodenní výlet i veřejnou dopravou.

Převýšení: 181 m

Občerstvení:
Na pivo nebo něco k jídlu se můžete zastavit v četných hostincích ve vesnicích Malá Skála, nebo Frýdštejn.

Kdy vyrazit:
Kdykoliv

Rezervace a poplatky:
Na hradech Frýdštejně a Vranově se platí vstupné.

Rozpis trasy:
Malá Skála - Pantheon (Vranov) .... po červené
Pantheon (Vranov) - Frýdštejn  .... po červené
Frýdštejn - Voděrady - Drábovna ... po červené
Drábovna (výstup na hrad) - Malá Skála ...po modré

 

Frydstejn_02 Frydstejn_03 Frydstejn_04
Frydstejn_03
 Frydstejn_04 Frydstejn_05
   Pantheon_01

 

 

 

Foto: Maloskalsko, Frýdštejn, Pantheon - TREKY.CZ