San Pedro de Atacama - oáza uprostřed nehostinné pouště

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

San PedroPodstatnou část území severního Chile zabírá vyprahlá krajina pouště Atacama. Místo dosti nezvyklé pro nás běžné evropské smrtelníky, ale hlavně také velmi suché. Je označována nejsušší pouští světa a obývána pouhými pěti procenty z celkového počtu obyvatel státu Chile. Na východním okraji terén pouště stoupá k Andám a vytváří tak náhorní plošinu Altipláno, která je se svými sopkami ozdobenými zasněženými vrcholy jedinečnou ozdobou „Velkého Severu“, tedy „El Norte Grande“, jak jej titulují chilané.

I přes svoji nehostinnost a vyprahlost však má tato krajina hodně co nabídnout a bylo by velkou chybou vynechat sever Chile při sestavování vašeho cestovatelského plánu. Skalnaté útvary, sirné prameny a gejzíry a solná jezera jsou ozdobami této unikátní suché krajiny.

San Pedro de Atacama
Městečko San Pedro je středobodem všech výprav k okolním krásám, jež poušť nabízí. Je zároveň i nezapomenutelnou zastávkou při vaší cestě napříč Chile, neboť město samo nabízí velmi osobité kouzlo suchých dní a barevných a hlučných nocí. Přes poledne je ospalost San Pedra všudypřítomná a jistě dolehne i na vás. Se sluncem klesajícím za obzor, jehož odchod doprovází krvavě rudá obloha, však zaplavuje ulice San Pedra energie a radost. Lidé se probouzí a bloudí ulicemi. V tu chvíli nevíte kam se máte podívat dřív. Jestli využít nabídku místních obchodníků a probírat se nekonečnými regály s indiánskými tkaninami, oblečením a šperky nebo se vrhnout do víru pouštního maloměsta a posadit se do některé z pohostinných hospůdek.

Pokud Vás naláká některá z místních pivnic, rozhodně si neopomeňte objednat tzv. Pitcher. Přibližně 3 litrový džbán místního ležáku, z kterého si rozléváte pivo pro celý stůl, je opravdu zajímavým zážitkem pro českého pivního konzumenta. Zdejší piva nejsou vůbec špatná, povětšinou nesou známku německého původu. Ležák Kunstmann se dokonce chlubí tím, že je pravý německý. Ale i pro příznivce vína tu není málo příležitostí. Chile je pověstné svými červenými víny, která i přesto, že jsou poměrně těžká, nepostrádají jiskru a lahodí našemu českému jazyku.
Pokud máte v úmyslu nakoupit suvenýry z lamích kožešin nebo rozličné kusy oblečení, učiňte tak zde. Dál na severu už se budou vaše šance snižovat. Určitá možnost je ještě nakoupit tyto suvenýry je v Národním Parku Lauca, ale v San Pedru je výběr zdaleka největší.

San Pedro je pro turisty středobodem celé pouště Atacama. Jezdí sem autobusy prakticky ze všech větších měst Chile.
 

Laguna Chaxa Laguna Chaxa Laguna Chaxa
El Tatio San Pedro San Pedro San Pedro
San Pedro San PedroValle de Luna

Foto: San Pedro de Atacama a okolí, Chile - TREKY.CZ