El Tatio – nejvýše položené gejzíry světa uprostřed pouště Atacama

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

El_Tatio_14.jpgVstáváme proti našemu zvyku velmi brzo. Pro některé z nás jsou čtyři ráno opravdu smrtící hodina. Z rozespalých tváří svých spolucestujících čtu rozmrzelost i vzrušení současně, neboť nás čeká návštěva nejvýše položené geotermální plošiny na světě. Gejzíry El Tatio, jak je nazývají místní se nacházejí v nadmořské výšce 4300 metrů.

Pokud necestujete vlastním automobilem, čeká vás tříhodinová cesta rozhrkaným malým autobusem v koloně mnoha dalších podobných přepravních prostředků. Ač vzdálené pouhých 95 kilometrů od San Pedra de Atacama, jsou gejzíry dostupné pouze po nezpevněné cestě, která pomalu ale jistě nastoupává do závratné výšky, ve které leží. V rozvrzaném autobuse budete trávit dost možná více než dvě hodiny, protože povrch cesty neumožňuje jet příliš rychle. Ale ani luxus vlastního auta neslibuje o moc lepší zážitek. Cesta je každodenním ježděním rozbitá a rozkodrcá i auta z nejluxusnějších tříd.

El Tatio je obrovská rozlehlá planina, sevřená zasněženými vrcholy okolních hor, na které se nachází veliké množsví vyvěrajících horkých pramenů a gejzírů. Ačkoliv eruptujících prasklin a puklin je tu opravdu požehnaně, voda, kterou chrlí, nedosahuje nikterak závratných výšek známých z Islandu nebo Nového Zélandu. Co do počtu gejzírů se jim El Tatio ovšem určitě vyrovná.

Pokud budete mít jen trochu štěstí, budou vám společnost dělat divoké lamy vikuňa ne nepodobné srnkám. Jsou však velmi plaché a tak udělat jejich fotografie, není vůběc nic jednoduchého. Navíc jejich přítomnost je podmíněna nepřítomností davů návštěvníků, kteřé sem za okamžik začnou proudit. Ale proč si vlastně nepřispat ?

Důvodem časného vstávání k návštěvě tohoto místa je geotermální aktivita, která se probouzí mezi šestou a osmou ranní. Z otvorů v rozpraskané zemi stoupá horká pára, která se ztrácí v záři vycházejícího slunce. Kolem gejzírů však našlapujte velmi opatrně. Půda je velmi křehká a probořit se do vroucího bahna by mohlo být pro vaše kotníky osudné. Navíc vám zcela jistě nebude příliš dobře. V této nadmořské výšce již pracuje vysokohorská nemoc, a pokud jste doposud její účinky nikdy nepocítili, budete si na to muset zvyknout. Teplé oblečení je nezbytností, jste vysoko v horách a než slunce prohřeje okolní řídký vzduch, budete i tak drkotat zuby.  I na to vám může planina El Tatio nabídnout lék. Horké jezírko, které je v její vzdálenější části, přímo vybízí ke koupání. Takže hurá do plavek. Přece jenom ne každý z nás bude mít ještě jednou možnost vykoupat se čtyřtisícové nadmořské výšce.
 

El_Tatio_01.jpg El_Tatio_02.jpg El_Tatio_04.jpg
El_Tatio_06.jpg
El_Tatio_07.jpg El_Tatio_08.jpg
El_Tatio_11.jpg El_Tatio_12.jpg El_Tatio_13.jpg
El_Tatio_03.jpg
 El_Tatio_16.jpg El_Tatio_15.jpgEl_Tatio_18.jpg

Foto: Gejzíry El Tatio, Atacama, Chile - TREKY.CZ