Laguna Chaxa - blankytné jezírko uprostřed solné planiny pouště Atacama

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Laguna_Chaxa_13Bizardní malé a modré jezero, které neustále bojuje o život s vyprahlou bílou plání, pokrytou tvrdou a popraskanou solnou krustou. Nad lagunou krouží skupiny plameňáků, zatímco jiné skupinky postávají na jedné noze uprostřed mělkého jezírka a svým dlouhým krkem loví potravu pod hladinou.

Laguna de Chaxa, nazývaná také občas Chaxa Lake - jezero Chaxa, leží v pustém kraji Salar de Atacama, zhruba 70 kilometrů od středu pouště, San Pedra de Atacama. Bližším městečkem je Toconao, vzdálené zhruba 30 kilometrů. Pokud cestujete touto pustou a krajinou a najdete si čas na zastávku u laguny, věřte mi, že nebudete litovat. Solná plošina Salar de Atacama, na které se laguna nachází se táhle široko daleko, kam jen dohlédnete a ve výhledu do dálky vám nebrání nic. Planina je naprosto rovná až k úpatí vysušených a skalnatých hor, které ji lemují.

Pokud se pohybujete po Chile veřejnými dopravními prostředky, pak je nejlepší podívat se po organizovaném skupinovém zájezdu k laguně, nebo se prostě s někým dohodněte, kdo vás tam za úplatu sveze (a zase zpět, protože laguna leží uprostřed pouště a odsud byste se večer dostávali jen opravdu hodně ztěžka). V San Pedru visí upoutávka na výlety prakticky na každých druhých dveřích.

Nejkrásnější je laguna za západu nebo východu slunce, takže pokud fotografujete, určitě si naplánujte návštěvu na tenhle čas.

 

Laguna_Chaxa_01 Laguna_Chaxa_02 Laguna_Chaxa_03
Laguna_Chaxa_05 Laguna_Chaxa_09
Laguna_Chaxa_06
Laguna_Chaxa_08 Laguna_Chaxa_12
Laguna_Chaxa_10

Foto: Laguna Chaxa, Atacama, Chile - TREKY.CZ