Výstup na Halfdome (2,693 m) - čtvrtkouli, která stojí za to

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Výstup na Half Dome zabere pouze jediný den, ale připravte se, že to bude celý den a že bude řádně perný. Jednak kvůli stoupání, které nás čeká a za druhé musíme vzít v úvahu horko, které nás při tomto stoupání bude provázet. Ovšem odměna bude velkolepá. Tato kuriozní skála nám nabídne úžasné pohledy na skalnatá panoramata nezapomenutelného parku Yosemite. Trasa je ale také poměrně frekventovaná a tak se připravte na to, že v sezóně rozhodně nepůjdete sami. Nejhorší je to v samém závěru při stoupání na půlkouli samotnou, kde se fronta návštěvníků kumuluje a je tam občas doslova přecpáno.

Výstup má dvě části. Přiblížení ke skále a posléze její zdolání jako takové. Začněte brzy ráno, ať nemusíte zbytečně hnát a potom se stresovat na železných lanech, že to jde pomalu.

Trasu začneme kousek od Curry Village. Na konci kempu Upper Pines přejdeme po mostě řeku a dáme se proti jejímu proudu po levé straně. První metry vedou po části okruhu Happy Isle Loop po levé straně řeky. Poté už se podle značení napojíme na Mist Trail a posléze John Muir Trail. Po cestě narazíme na odbočky na vodopády Vernal Fall a Nevada Fall. Vzhledem ke zkušenostech je doporučuji navštívit při zpáteční ceste, z této cesty si je prohlédnete z dálky a potom se můžete dokonce vykoupat, stejně jako činí ostatní návštěvníci parku.

Prakticky celá trasa vede lesem, ale stín vám stejně příliš nepomůže neboť je tu obrovské sucho. Pitná voda za vodopády není vůbec a tak doporučuji hodně vody s sebou. Anebo se spolehnout na ještě lepší řešení, které tu praktikují místní. Místo 5-ti litrů vody nosí půllitrovou láhev a vodní filtr, kterým si z místních potoků vodu přečerpají. Dostanou tak příjemnou a čerstvou studenou vodu narozdíl od nijak osvěžující teplé tekutiny, jež si na zádech nesete vy. Ovšem předpokládá to nemalou investici do vodního filtru. Takže pokud je to Váš jediný trek v národních parcích USA. Tak to nekupujte. Při delším pobytu na trecích se to rozhodně vyplatí. Na tablety čistící vodu zapomeňte, tedy pokud jste nebyli ve výcvikovém táboře zelených baretů nebo ve Vietnamu a vypijete cokoliv.

Ale zpět na trasu. Překonali jsme i poslední náročné stoupání k patě samotné skály a začíná výstup po kameni, jehož finálem je žebřík položený na skále se dvěma ocelovými lany. Nic náročného pro kohokoliv kdo byl aspoň jednou vo Vysokých Tatrách nebo Roháčích. Ale tady se láme chleba. Ti (většinou američané nebo němci), kteří vyrazili v baletkách nebo lakýrkách zjišťují, že bota na skále nedrží, ale díky profilu skály to zjistí až v její polovině, kdy se stávají vyděšenou klepající se překážkou pro ty ostatní. Nikde jinde jsem neviděl tolik přeceňujících se lidí pohromadě jako právě na tomto žebříku.

Kromě naprosto zoufale vybavených turistů je tu i druhá skupina. Pokud lezete po žebříku nahoru, koukáte před sebe do skály a závrať nepocítíte. Ovšem chystáte-li se sestoupit z Halfdomu dolů musíte pohlédnout do otevřené náruče hlubiny jenž čeká pod vámi. A tak staří i mladí, děti i těhotné matky, prostě všichni ti, co právě zjistili, že trpí hlubinnou závratí ječí, pláčou a křečovitě se drží kabelu, zatímco ti ostatní je jemně uklidňují a zároveň postrkují vpřed. Cesta nahoru i dolu je stejná a na žebřík se musí vejít oba dva proudy posměrný i protisměrný. Občas se proud zastaví, protože některý z borců si musí odpočinout a protisměrná doprava neumožňuje příliš předjíždět.

Ale když se dostanete nahoru, je už to celé za vámi a před vašimi zraky se právě otevřel ten nejhezčí výhled z celého Yosemite parku.

Trasa: Curry Village - Halfdome a zpět ;

Okruh: ano;

Čas: 10-12h; 

Vzdálenost:  14km;

Náročnost: Náročný a namáhavý výstup v konečné fázi jištěný ocelovými lany;

Jak se tam dostat: Do Curry Village jezdí parkový autobus nebo zaparkujte automobil u kempu Upper Pines;

 

 yosemite_07.jpg yosemite_08.jpg yosemite_09.jpg yosemite_10.jpg
yosemite_11.jpg
yosemite_13.jpg